Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- CDS-ZL Duplex, Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 117 MOA
Code: LU-RS-NMPKJ-180615
MPN: 180615
UPC: 030317028428
Product Info for Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP)
Should you be searching for a great bargain for the Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP), then you've showed up at the right location. These Rifle Scopes from the expert product professionals at Leupold are fashioned by using heavy duty and efficient resources, to be able to provide you with a product that will be powerful for many years. Leupold has been devoted to providing high quality products for a long time, and the Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP) is the proof of that persistence for their client base. At Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure that you leave with the most suitable product for all of your expectations, and the Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP) is one of the various items that we're extremely pleased to offer our clientele. And because you will not be charged for shipping on transactions of $49 or greater, there's not ever been a significantly better moment to buy the extraordinary Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP). For a fantastic way to make certain you are functioning with some of the finest gear, choose the Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP).![]()
The VX-3HD 1.5-5x20mm delivers legendary performance and extreme clarity in an incredibly tough, lightweight package. It's the perfect workhorse for those close to mid-range shots, whether you're on a hunt or at the range.
The VX-3HD delivers outstanding performance in low light. With Leupold's Elite Optical System, the VX-3HD delivers excellent dawn-to-dusk light transmission for a bright image when it matters most, elite-level glare reduction in harsh light, and the resolution and clarity that diehard hunters and shooters demand. We also gave it match-grade repeatability and ergonomic controls that are easy to read and use, even with gloves. The VX-3HD is the best lightweight, low-light hunting scope in its class. And with its low-profile, one-revolution CDS® ZeroLock® dial, you can be confident your dial will only move when you want it to. Push the button to unlock it, dial, and then rotate it back to zero to lock it in place. It's that simple.
Everything we put into your VX-3HD is there to help you tag out.
Every CDS model scope comes with a standard MOA or MIL dial right out of the box, so it's not a custom dial yet. To get yours, enter your ballistic information that can usually be found on your ammo box or the manufacturer's website and some of the environmental conditions where you'll be shooting the most, and we will laser-etch a new elevation dial to match. Once you receive the new dial in the mail, swap out the standard MOA or MIL dial, and you're good to go. The Custom Dial System® (CDS) ensures your scope is now perfectly tuned to the ballistics of your rifle.
Fully understanding your ballistics can be intimidating. That's why the Leupold Custom Dial System® (CDS) laser-etches your scope's elevation dial to match your load, velocity, and conditions. All you do is range your target, turn the dial to that number, and aim dead on. No more holdovers, bullet drop reticles, or ballistic calculators. Just quick, accurate shots every time.
Specifications for Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 20 mm |
| Magnification: | 1.5 - 5 x |
| Reticle: | CDS-ZL Duplex, Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 29 - 66.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 - 4.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 9.6 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | DiamondCoat 2 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 117 MOA |
Features of Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane - SFP:
- 3:1 Zoom Ratio - A 3:1 zoom ratio is very common in many scope models. It gives you 3 times more magnification at high power than at low power (model magnification ranges are available in powers of 3x: 1.5-5, 2.5-8, 3-9, 3.5-10, etc.), so you can dial your power down for close encounters or all of the way up for long-range shots
- Custom Dial System - Leupold's Custom Dial System® (CDS®) gives you the ability to customize your turret (adjustment dial) to your exact ballistics and environmental conditions. Once your new custom dial is installed, simply range the target, turn the dial to that number, and aim dead on.
- Zero Lock Dial - The ZeroLock system eliminates accidental dial movement by locking it in place.
- Lightweight Aluminum Housing - Aluminum offers excellent durability and ruggedness without adding unnecessary weight.
- Lockable Eyepiece - A traditional eyepiece lock ring allows you to lock in a focus setting that is best for your eye.
- Waterproof, Fogproof, & Shockproof - Leupold pioneered modern waterproof and fogproof technology using advanced internal gasses and sealing methods that withstand extreme temperatures, elevation changes, and shocks, so the internals of the optics stay moisture free and crystal clear for life.
Package Contents:
- Leupold VX-3HD 1.5-5x20mm Rifle Scope, 1" Tube, Second Focal Plane - SFP
- Lens Cover