Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Matte
- Base/Mount Type:
- QD Mount
- Ring Height:
- 1.775 in
- Tube Diameter:
- 1 in
- Gun Model:
- Thompson/Center Contender
- Quantity:
- 1
- Ring Type:
- Picatinny/Weaver
- Fabric/Material:
- 2024-T4
- Length:
- 0.6 in
- Weight:
- 0.12 lb
- Color:
- Clear
- Mount Type:
- Weaver
Code: 5F9-RR-SP71-SRCE11001
MPN: SRCE11001
UPC: 810107921104
Product Info for SSK Firearms Scope Ring
Meant to be described as a superb item for nearly anyone, we're positive you are going to enjoy the SSK Firearms Scope Ring . These Riflescope Mounts, Rings, and Bases through the professional product specialists at SSK Firearms are fashioned working with long lasting and efficient resources, as a way to provide you with product that will be powerful for many years. SSK Firearms has been focused on providing quality goods for many years, and the SSK Firearms Scope Ring is the evidence of that dedication to their consumer platform. Right here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave along with the ideally suited item to meet your requirements, and the SSK Firearms Scope Ring is one of the numerous items which we're excited to have the capacity to offer our buyers. And since you will be given free of charge on shipment on orders of $49 or higher, there has practically never been an improved opportunity to purchase the remarkable SSK Firearms Scope Ring. For an impressive solution to verify that you are dealing with some of the best that the community can offer, choose the SSK Firearms Scope Ring.![]()
Fits SSK-50 firearm platforms Compatible with Contender 0.810" diameter barrel and 6 screw mount (6) 6-48x3/16 SHCS screws included Made from 2024-T4 bar stock, not extrusion Matte Black hardcoat anodize Picatinny spacing with 10 MOA Lightened base.
Specifications for SSK Firearms Scope Ring:
| Manufacturer: | SSK Firearms |
| Finish: | Matte |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Ring Height: | 1.775 in |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Gun Model: | Thompson/Center Contender |
| Quantity: | 1 |
| Ring Type: | Picatinny/Weaver |
| Fabric/Material: | 2024-T4 |
| Length: | 0.6 in |
| Weight: | 0.12 lb |
| Color: | Clear |
| Mount Type: | Weaver |
| Last Chance: | Yes |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
Package Contents:
- SSK Firearms Scope Ring