Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
The Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane was created to function as the best product for any person trying to find a high quality option. Established by using some of the most sturdy and dependable resources around, these Rifle Scopes from Leupold will provide you with something that will give a great deal of dependability. For a quite a while, Leupold has been generating top of the range goods, and the Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane is proof of their dedication to ensuring that you have the products you'll want to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave along with the ideal item to meet your needs, and the Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane is amongst the numerous items which we're happy to have the capacity to provide our buyers. Because we will not bill for shipment on purchases of $49 or higher, there could never be a better opportunity to choose the exceptional Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane. For a good way to ensure that you are functioning with some of the most effective equipment, choose the Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane.![]()
It only takes oneone that does it all. When youre far from camp and seconds from your shot, you need a scope thatll never let you down. The VX-5HD Gen 2 features Leupold's Professional-Grade Optical System and delivers the absolute precision that serious hunters demand. With the CDS-SZL2 SpeedSet dial for quick, tool-free zeroing, an integrated throw lever, competition-grade adjustments and ultra-rugged build, the VX-5HD Gen 2 is the ideal, everything-you-need optic. Dollar for dollar, no other scope comes close. Not in precision, not in performance, not in price.
Specifications for Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4 - 20 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 27.7 - 5.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.3 - 1.1 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds |
| Adjustment Range: | 100 MOA |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
Features of Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane
- Leupolds Professional-Grade Optical System delivers the light transmission, glare reduction, and resolution professional guides and shooters demand
- Eliminates accidental dial movement with the push-button ZeroLock system
- Custom Dial System (CDS) to match exact ballistics and environmental conditions
- Eliminates the need for tools when zeroing or changing dials with SpeedSet dial technology
- Sheds dirt and water for clear, crisp images with Guard-ion lens coating
- Extends battery life with Motion Sensor Technology (MST )
- Allows for quick magnification changes with the Integrated throw lever
- Disperses recoil energy for unrivaled durability with ultra-lightweight construction
- Superior ruggedness is verified through Leupolds Punisher testing process
- Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
Package Contents:
- Leupold VX-5HD Gen 2 4-20x52mm 34mm Tube Riflescope, Second Focal Plane