Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold Mark 5HD 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Rifle Scope, FFP
Meant to be described as a superb item for almost anybody, we are confident you are going to appreciate the Leupold Mark 5HD 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Rifle Scope, FFP . Manufactured using some of the very best accessible materials and engineering, these Rifle Scopes through the product experts at Leupold will last an unbelievably long time. For a very long time, Leupold has been generating quality goods, and the Leupold Mark 5HD 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Rifle Scope, FFP is evidence of their persistence for making certain you possess the items you'll want to flourish in almost any circumstance. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to make sure you depart with the most suitable item for all of your expectations, and the Leupold Mark 5HD 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Rifle Scope, FFP is amongst the numerous items which we have been proud to provide our clients. And since you will receive no cost on shipment on transactions of $49 or over, there has rarely ever been a better opportunity to purchase the amazing Leupold Mark 5HD 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Rifle Scope, FFP. For a fantastic way to ensure that you are functioning with some of the finest gear, choose the Leupold Mark 5HD 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Rifle Scope, FFP.![]()
Specifications for Leupold Mark 5HD 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Rifle Scope, FFP:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Magnification: | 2 - 10 x |
| Reticle: | CMR-Mil |
| Tube Diameter: | 35 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.6 - 3.7 in |
| Weight: | 24 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 11.2 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 34.9 Mil Rad |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Leupold Mark 5HD 2-10x30mm 35mm Tube M5C3 Rifle Scope, FFP