Tap Tap to Zoom
Kruger Optical T4i 6-24x50 TD 30 mm LRR has been discontinued by Kruger Optical and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be looking for a fantastic offer for the Kruger Optical T4i 6-24x50 TD 30 mm LRR, then you've showed up at the ideal location. Established utilizing some of the very most strong and dependable substances around, these Rifle Scopes via Kruger Optical provides you with an item which gives you a great deal of dependability. Kruger Optical has been focused on delivering high quality products for a long time, and the Kruger Optical T4i 6-24x50 TD 30 mm LRR is the evidence of that persistence for their customer base. At Night-Optics, our job is to ensure that you depart with the ideally suited product for your requirements, and the Kruger Optical T4i 6-24x50 TD 30 mm LRR is amongst the numerous products that we have been excited to be able to offer our buyers. And because we won't bill for shipping on transactions of $49 or higher, there could never be a significantly better chance to choose the extraordinary Kruger Optical T4i 6-24x50 TD 30 mm LRR. To have an impressive way to verify that you are using the services of some of the best that the industry can offer, choose the Kruger Optical T4i 6-24x50 TD 30 mm LRR.![]()
The Kruger Optical 6-24x50mm Tac Driver T4i Rifle Scope w/ Illuminated LRR Reticle 63343 is the answer to the push-button illumination that was previously found only in high end tactical scopes. This Illuminated Rifle Scope from Kruger Optical features glass-etched, illuminated reticles, a first-in-class, two-button illumination control system on most models, and locking windage and elevation knobs. The Kruger Optical TacDriver T4i Tactical 50mm Objective 6-24x Rifle Scope is waterproof, fogproof and nitrogen processed, and has Fully multicoated optics that allow you to see amazingly clear images in most situations.
| Magnification: | 6-24x |
| Objective Diameter: | 50mm |
| Field of View: | (@ 100yds) |
| Focus: | 10yds - Infinity |
| Eye Relief (mm): | >3.25" |
| Exit Pupil: | 2-9.3mm |
| Windage And Elevation Adjustment: | 50/50 MOA |
| Weight: | <27.5oz |
| Reticle Pattern: | LRR |