Tap Tap to Zoom
Kruger Optical T4i 10-40x56 30mm LRR Rifle Scope has been discontinued by Kruger Optical and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Kruger Optical T4i 10-40x56 30mm LRR Rifle Scope was developed to be the best item for any person needing an exceptional option. Developed using several of the most sturdy and dependable resources around, these Rifle Scopes via Kruger Optical will present you with an item which gives you numerous years of reliability. Kruger Optical has been generating high-quality merchandise for a very long time, and the Kruger Optical T4i 10-40x56 30mm LRR Rifle Scope is their very own manner of showing you just how much they care. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure you leave along with the ideal item to meet your needs, and the Kruger Optical T4i 10-40x56 30mm LRR Rifle Scope is amongst the numerous products that we're excited to have the capacity to offer our buyers. Since you won't be charged for shipping and delivery on transactions of $49 or greater, there has never been a better time to buy the incredible Kruger Optical T4i 10-40x56 30mm LRR Rifle Scope. For a good way to make sure you are using some of the most useful solutions out there, choose the Kruger Optical T4i 10-40x56 30mm LRR Rifle Scope.![]()
The Kruger Optical Tac Driver T4i 10-40x56mm Rifle Scope w/ Illuminated LRR Reticle 63344 is the answer to the push-button illumination that was previously found only in high end tactical scopes. This Illuminated Rifle Scope from Kruger Optical features glass-etched, illuminated reticles, a first-in-class, two-button illumination control system on most models, and locking windage and elevation knobs. The Kruger Optical TacDriver T4i Tactical 56mm Objective 10-40x Rifle Scope is waterproof, fogproof and nitrogen processed, and has Fully multicoated optics that allow you to see amazingly clear images in most situations.
| Magnification: | 10-40x |
| Objective Diameter: | 56mm |
| Field of View: | (@ 100yds) |
| Focus: | 10yds - Infinity |
| Eye Relief (mm): | >3.25" |
| Exit Pupil: | 1.5-4.6 |
| Windage And Elevation Adjustment: | 30/30MOA |
| Weight: | <30oz |
| Reticle Pattern: | LRR |