Tap Tap to Zoom
Hawke Sport Optics Varmint SF 6-24x44mm Rifle Scope has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're searching for a great offer for the Hawke Sport Optics Varmint SF 6-24x44mm Rifle Scope, then you've arrived at the right location. Established utilizing some of the most heavy duty and dependable materials available, these Rifle Scopes from Hawke Sport Optics can provide a product that gives you numerous years of dependability. Hawke Sport Optics has been generating high quality products for a number of years, and the Hawke Sport Optics Varmint SF 6-24x44mm Rifle Scope is their particular manner of demonstrating exactly how much they care. At Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you receive the most suitable solution for all your preferences, and presenting the Hawke Sport Optics Varmint SF 6-24x44mm Rifle Scope is something that we are delighted to do. And because you will be given free of charge on shipment on orders of $49 or more, there's practically never been a better opportunity to purchase the remarkable Hawke Sport Optics Varmint SF 6-24x44mm Rifle Scope. For a great way to be certain that you're utilizing some of the finest products out there, buy the Hawke Sport Optics Varmint SF 6-24x44mm Rifle Scope.![]()
Hawke Sport Optics Varmint SF 6-24x44mm Rifle Scope HK5135 is a long-range, highly flexible rifle scope designed for use in the most rigorous of environments. This Hawke Optics rifle scope features a single piece tube with a one inch diameter; the scope is waterproof, fog proof, and shock proof, allowing you to take it on any hunt with confidence. The rifle scope features low profile BDC turrets with a 1/4 MOA click rate for precise windage and elevation adjustments, and its side focus knob eliminates parallax for accurate shots at long range. A 1/2 Mil-Dot reticle on the Hawke Optics Varmint SF 6-24x Waterproof Rifle Scope gives you great precision at 6x or 24x magnification, and the rifle scope's fast focus eyepiece keeps the reticle in sharp focus. Hawke Sport Optics has built the Varmint SF with fully multi-coated optics for excellent visual clarity and light transmission. Those varmints won't know what hit them when you use the Hawke Varmint SF 6-24x44 Fast Focus Rifle Scope.
| Magnification: | 6x to 24x |
| Objective Lens Diameter: | 44mm |
| Tube Diameter: | 1" |
| Reticle: | 1/2 Mil-Dot |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Waterproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fog Proof: | Yes |
| Field of View: | 6x - 15.3'; 24x - 3.8' |
| Eye Relief: | 3.2" |
| Length: | 14.8" |
| Weight: | 18.4oz |
| Finish: | Matte Black |
| Included Accessories: | Flip-up lens covers |