Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- AMX IR
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 589 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- Side Focus
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
Code: 67-RS-HSONN16-13200
MPN: 13200
UPC: 5054492132003
Product Info for Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
Meant to be described as a superb item for nearly any person, we are sure you'll love the Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane . Established utilizing some of the most strong and long lasting substances available, these Rifle Scopes by Hawke Sport Optics offers you an item which will give a great deal of reliability. Hawke Sport Optics has been committed to supplying top end products for countless years, and the Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is the evidence of that dedication to their client platform. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to make sure you leave with the best product for all your specifications, and the Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane is one of the numerous items that we have been extremely pleased to offer our clientele. And furthermore, as you will not be billed for delivering on transactions of $49 or more, there has never been a more suitable chance to buy the incredible Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the best products obtainable, buy the Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane.![]()
The new Airmx 30SF 3-12x40 compact incorporate a shorter optical system, making them ideal for bull pup and forward loading air rifles.
Specifications for Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | AMX IR |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 43.7 - 10.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 76 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 589 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 277 mm |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Side Focus |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Adjustment Range: | 30 Mil Rad |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Wide angle optical system ideal for varmint/airgun
- Lighweight and compact contruction - short eye relief
- 16 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red illumination
- 6 levels of brightness with off positions in between
- 1/10 MRAD capped
- resettable target turrets
- Fast focus eyebell and high torque zoom ring.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Airmax 30 3-12x40mm Compact Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Sidewheel
- Lens Covers