Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- FFP 1/2 Mil Dot +, Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 67-RS-WA62450-14304
MPN: 14304
UPC: 5054492143047
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
Manufactured to be regarded as a great item for pretty much anybody, we are sure you will love the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane . Developed by using some of the most durable and dependable substances around, these Rifle Scopes through Hawke Sport Optics offers you an item which gives you many years of consistency. For a number of years, Hawke Sport Optics has been generating high end products, and the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane is proof of their dedication to making sure that you possess the items you'll want to succeed in virtually any circumstance. At Night-Optics, we make sure it is our personalized obligation to ensure you depart with the best product for all your specifications, and the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane is among the many products which our company is very proud to offer our shoppers. And furthermore, as we won't charge for shipment on orders placed of $49 or over, there could never be a significantly better moment to purchase the extraordinary Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane. For a great way to make sure that you are functioning with some of the best equipment, choose the Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane.![]()
An extensive range of scopes to suit all calibers and disciplines.
All Vantage riflescopes feature our H2 optics in a variety of configurations.
IR models feature precision glass etched reticles with multi-stage illumination in both red and green.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | FFP 1/2 Mil Dot +, Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.3 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.2 - 21 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.9 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated, 11 Layers |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- First focal plane optical system
- Wde angle optical system
- 11 layer fully multi-coated optics
- Side Focus control for parallax adjustment to infinity
- 30mm mono-tube chassis for superior strength
- Glass etched reticle with red and green illumination
- 5 levels of brightness
- 1/10 MRAD exposed and locking turrets
- itrogen purged water
- shock and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 6-24x50mm Rifle Scope 30mm Tube First Focal Plane
- Lens Covers