Tap Tap to Zoom
Unfortunately FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Personal Thermal Imaging yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be hunting for a great deal on the FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope, then you have found yourself in the absolute correct location. Formulated by using several of the most strong and long lasting substances available, these Personal Thermal Imaging by FLIR Systems will provide you with something that will give you a great deal of dependability. FLIR Systems has been devoted to delivering top end goods for a long time, and the FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope is the proof of that dedication to their client base. Right here at Night-Optics, we make it our personalized task to make sure you depart with the most suitable item for all of your specifications, and the FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope is amongst the many products which our company is very proud to provide our clients. Because you benefit from free of charge on shipment on orders placed of $49 or higher, there's practically never been a more rewarding moment to purchase the remarkable FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the finest products available, buy the FLIR Systems Recon M24 Monocular Scope.![]()
Ideal for any tactical application, the FLIR Recon M24 Thermal Monocular Scope is a great way to enhance your situational awareness at night. This Thermal Scope from Flir Systems is a lightweight and rugged duty thermal pocket scope. With a 320 x 240 resolution, and the option of a 640 x 480 core, the Flir M24 Recon Thermal Viewer has a 2x and 4x digital zoom. This FLIR Heat Seeking Scope runs on two 3V CR123 batteries for over three hours. With a standard 24° x 18°, the Flir Recon M24 Thermal Monocular can be used either as a handheld thermal viewer or mounted on a tripod. Image polarity comes in white hot or black hot. For a great way to make sure you have the best thermal imager available, choose the FLIR Thermal Recon M24 Monocular Heat Seeking Scope.
| FPA Resolution: | 640 x 480, 320 x 240 (option) |
| E-Zoom: | 2x, 4x digital |
| Field of View: | 24° x 18° standard |
| Versatility: | Extender lens option |
| Image Display: | 640 x 480 monochrome LCD |
| User Controls: | On/off switch, scroll knob for gain and brightness, mode control button, forced calibration button |
| Calibration: | Automatic (USB commandable) or on demand |
| Power Source: | Two 3V CR123 batteries |
| Battery Life: | >3 hours at room temp |
| Inputs: | USB, sealed jack with dust cover |
| Output: | USB, status and still imagery; Videos (RS-170 or PAL |
| Weight: | 14 oz (~400 grams) with batteries |
| Mounting: | 1/4-20 tripod mount w/ VHS pin, Detachable external device with mounting rail |
| Dimensions: | 4.6" L x 3" H x 2.5" W |
| Operating Temp: | -32° to +55° C |
| Environmental: | MIL-STD-810E |
| Water Immersion: | 66' for 2 hour |