Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 2 - 16 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 5VS-THM-IKJ9N-TD633L
MPN: TD633L
UPC: 6970883551996
Product Info for Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
The Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars was created in order to be the ideal product for any person needing a top quality selection. Established working with several of the most extremely robust and dependable components in existence, these Personal Thermal Imaging from Guide USA offers you an item which will give many years of reliability. For a number of years, Guide USA has been generating high end goods, and the Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars is evidence of their persistence for making sure that you possess the items you'll need to flourish in virtually any circumstance. Right here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you depart with the ideal product to meet your requirements, and the Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars is amongst the numerous items which we have been happy to have the capacity to offer our consumers. Because you benefit from no cost on shipping on transactions of $49 and up, there's never been a more suitable moment to purchase the astounding Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars. For a great way to be sure that you are working with some of the most effective equipment, buy the Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars.![]()
The TD Gen 3 Series Handheld Thermal Imaging Monocular is our latest compact night vision device. Equiped with a 640 x512 infrared detector and a 35mm lens, it delivers a powerful detection range of up to 1950 yard and a laser rangefinder at 1090 yard. Perfect for all users, its ambidextrous design is ergonomic and enable one-handed operation. Up to 10 hours of runtime with a single 18650 battery, you can trust its performance for a night long hunt.
Specifications for Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Magnification: | 2 - 16 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Field of View, Angle: | 12.5 - 9.4 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Width: | 2.9 in |
| Length: | 6.2 in |
| Height: | 2.1 in |
| Battery Life: | 10 hours |
| Eye Relief: | 20 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 13.2 oz |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
Features of Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
- 640x512 12um, 20mK Detector
- One-handed Easy fingertip focus
- 1090yd Laser Rangefinder
- 10 Hours Battery
- 10-Year Warranty
Package Contents:
- Guide USA TD633 LRF 2x35mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
- 18650 Battery
- 18650 Battery Charger
- USB Type-C Cable
- Carrying Bag
- Eyeshade
- Neck Strap