Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 2.6 - 20.8 x, 3 - 20 x
- Color:
- Black
- Resolution:
- 640x512 pixels
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 5VS-THM-PLKO7N-TD653L
MPN: TD653L
UPC: 6970883552054
Product Info for Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
Meant to be a great item for pretty much anyone, we are confident you will love the Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars . Manufactured using some of the most useful available materials and construction, these Personal Thermal Imaging from the product professionals at Guide USA will last you an exceptionally long time. Guide USA has been focused on delivering top end products for many years, and the Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars is the verification of that dedication to their customer base. At Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure you depart with the best product for all of your specifications, and the Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars is amongst the countless items that we have been proud to offer our clients. And because we won't bill for shipping on purchases of $49 or over, there may never be a significantly better opportunity to choose the remarkable Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars. For a good way to make sure you are utilizing some of the greatest products available, buy the Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars.![]()
The TD Gen 3 Series Handheld Thermal Imaging Monocular is our latest compact night vision device. Equiped with a 640 x512 infrared detector and a 50mm lens, it delivers a powerful detection range of up to 2800 yard and a laser rangefinder at 1090 yard.Perfect for all users, its ambidextrous design is ergonomic and enable one-handed operation. Up to 10 hours of runtime with a single 18650 battery, you can trust its performance for a night long hunt.
Specifications for Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars:
| Manufacturer: | Guide USA |
| Magnification: | 2.6 - 20.8 x, 3 - 20 x |
| Color: | Black |
| Resolution: | 640x512 pixels |
| Field of View, Angle: | 8.8 - 6.6 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Width: | 3.4 in |
| Length: | 7.4 in |
| Height: | 2.6 in |
| Battery Life: | 10 hours |
| Eye Relief: | 20 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 16.2 oz |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
Features of Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
- 640x512 12um, 20mK Detector
- One-handed Easy fingertip focus
- 2800yd Detection range
- 1090yd Laser rangefinder
- 10-year Warranty
Package Contents:
- Guide USA TD653 LRF 2.6x50mm 640x512px Thermal Imaging Monoculars
- 18650 Battery
- 18650 Battery Charger
- USB Type-C Cable
- Carrying Bag
- Eyeshade
- Neck Strap