Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 2.2 x
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 5EX-THM-RXNP01-RIX-TITAN-T6
MPN: RIX TITAN T6
Product Info for RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular
Should you be looking for an amazing deal on the RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular, then you have found yourself in the absolute correct place. These Personal Thermal Imaging from the expert product professionals at RIX are designed by using heavy duty and reliable components, in order to provide you with a product that will be beneficial for a long time. For a very long time, RIX has been making quality products, and the RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular is evidence of their dedication to making sure that you've got the items you'll want to succeed in almost any situation. At Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you depart with the best item for all your expectations, and the RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular is amongst the numerous items which we are proud to offer our clients. And because we will not charge for shipping on transactions of $49 or higher, there may not be a better time to pick the exceptional RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular. For a good way to ensure you are using some of the greatest products available, buy the RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular.![]()
Specifications for RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | RIX |
| Magnification: | 2.2 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Angle: | 12.5 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Width: | 2 in |
| Length: | 8 in |
| Height: | 2.9 in |
| Battery Life: | 5 hours |
| Eye Relief: | 23 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 0.95 lb |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Range of Detection: | 1818 m |
| Sensor Resolution: | 640x480 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
| Video Record Resolution: | 1536x1080 pixels |
| Display Size: | 0.49 in |
| Display Type: | OLED |
| Display Resolution: | 1920x1080 pixels |
Features of RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular:
- Zoom In Without Losing Details
- Remote Control, Smart Monitoring
- Smart Standby Mode For Power Efficiency
- Universal 18650 Battery Compatibility - TITAN s patented bracket design ensures tool-free compatibility with all standard 18650 batterios. Two batteries are included in the package, providing up to 10 hours of runtime for all-night tracking
- Quick Setup, Instant Feedback - TITAN s buttons are directly mapped to the, Ulwhen you presa a button, the corresponding function Illuminates on the screen, providing immediate visual feedback. This intuitive design eliminates the learing curve and gets you started in no time
- Smart Image Stabilization - TITAN's EIS (Electronicimage Stabilization) minimizes shake and blur using built-in motion sensors and smart algorithms. Whether you're moving or dealing with vehicle vibrations, TITAN delivers a stable viewing experience
- TITAN features a 1920X1080 OLED display offerins 2.5 limes the resolutionof standard 1024x168 QLED screens, The increased pixel density provides an ultra-HD viewing experience with unparalletes tareet clarity, even in complete darkness
- One-Handed Operation, Intuitive Design - TITAN allows for one-handed operation, making it easy to adjust settings while holding the device. The focus wheel, placed near the eyepiece, lets you fine-tune with a single finger. The ergonomic button layout ensures quick access, whether you re left-right-handed. Even in complete darkness, controls are easy to locate, allowing seamless operation.
- LRE And Ballistic Calculator - This feature elevates Titan into a powerful spotune tool, providing detailed data to enhance hit probability, with the capability to measure distances up to 1,312 yards
- Powerful F0.9 Lens - Equipped with a F0.9 lens, TITAN gathers 20% more ight than traditional F1.0 lenses, enhancing brightness and image quality. This ensures crystal-clear details, even in low light or high-humidity conditions
Package Contents:
- RIX Titan T6 2.2x35mm Thermal Imaging Monocular