Tap Tap to Zoom
Unfortunately Crosman 72001 CenterPoint Rifle Scope 3x32mm 1" Tube Dia Duplex Reticle Rings Blk is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are hunting for an amazing deal on the Crosman 72001 CenterPoint Rifle Scope 3x32mm 1" Tube Dia Duplex Reticle Rings Blk, then you have found yourself in the right place. Manufactured utilizing some of the best available substances and engineering, these particular Rifle Scopes through the product specialists at Crosman will last an exceptionally long time. For a quite a while, Crosman has been generating high-end goods, and the Crosman 72001 CenterPoint Rifle Scope 3x32mm 1" Tube Dia Duplex Reticle Rings Blk is verification of their persistence for making certain you have the products you'll need to thrive in virtually any situation. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you leave with the ideal product for your needs, and the Crosman 72001 CenterPoint Rifle Scope 3x32mm 1" Tube Dia Duplex Reticle Rings Blk is one of the many products which we are excited to have the capacity to provide our customers. And furthermore, as you won't be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or greater, there has never been a better moment to purchase the extraordinary Crosman 72001 CenterPoint Rifle Scope 3x32mm 1" Tube Dia Duplex Reticle Rings Blk. For an awesome method to make sure you are using some of the best that the industry provides, purchase the Crosman 72001 CenterPoint Rifle Scope 3x32mm 1" Tube Dia Duplex Reticle Rings Blk.![]()
Crosman 72001 CenterPoint Rifle Scope 3x32mm 1" Tube Dia Duplex Reticle Rings Blk - The CenterPoint 3x32mm Rifle Scope by Crosman is a compact, fixed scope designed for close-range hunting/crossbow. This Rifle Scope features a duplex reticle, multi-coated lenses, and low-profile windage and elevation turrets. The all-weather design handles cold, rain, and large calibers, and the CenterPoint Rifle Scope comes ready-to-mount with lens covers and 1" Picatinny rings.
| Mfg Item Num: | Â 72001 |
| Supplier SKU: | Â 83616 |
| Category: | Â SCOPES |
| Adj Size: | Â 1/4 MOA |
| Magnification: | Â 3x |
| Objective: | Â 32mm |
| Field of View: | Â 27 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 4.13" |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Length: | Â 8.5" |
| Weight: | Â 10.9 oz |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â Duplex |