Tap Tap to Zoom
Unfortunately Cros CPA416AORG2 Adventure Class 4-16x 40mm 22.5-6.3ft@100yds FOV 1" Illum is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are looking for a great deal for the Cros CPA416AORG2 Adventure Class 4-16x 40mm 22.5-6.3ft@100yds FOV 1" Illum, then you have found yourself in the right spot. Formulated by using several of the most extremely heavy duty and dependable substances around, these Rifle Scopes from Crosman offers you a product that will give a great deal of stability. Crosman has been committed to providing high quality goods for countless years, and the Cros CPA416AORG2 Adventure Class 4-16x 40mm 22.5-6.3ft@100yds FOV 1" Illum is the evidence of that dedication to their consumer base. Right here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you purchase the most suitable solution for your specifications, and showcasing the Cros CPA416AORG2 Adventure Class 4-16x 40mm 22.5-6.3ft@100yds FOV 1" Illum is something that we are happy to do. And since you will not be billed for shipping and delivery on orders placed of $49 or greater, there's not ever been a better chance to discover the incredible Cros CPA416AORG2 Adventure Class 4-16x 40mm 22.5-6.3ft@100yds FOV 1" Illum. For a fantastic way to be sure that you are operating with some of the finest equipment, choose the Cros CPA416AORG2 Adventure Class 4-16x 40mm 22.5-6.3ft@100yds FOV 1" Illum.![]()
Cros CPA416AORG2 Adventure Class 4-16x 40mm 22.5-6.3ft@100yds FOV 1" Illum - Adventure Class scopes come standard with adjustable objectives, delivering a parallax-free image, without moving the point of impact. This means, if your target moves, your scope can adjust quickly and accurately at any distance. And their dual illuminated reticles offer a bright, sharp image for those fast-moving, close-in shots. Whether you're shooting at dusk or at dawn, in heavy brush or open field, the Adventure Class will deliver a quick, bright image.
| Mfg Item Num: | Â CPA416AORG2 |
| Supplier SKU: | Â 83613 |
| Category: | Â SCOPES |
| Adj Size: | Â .25 MOA @ 100 yds |
| Magnification: | Â 4-16x |
| Objective: | Â 40mm AO |
| Field of View: | Â 22.5-6.3 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 70mm-80mm |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â Illuminated |