Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Tube:
- 3NW1
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- System/Lens Resolution:
- 45 - 57 lp/mm
- Condition:
- New
- Battery Quantity:
- 1
Code: AG2-NVR-AGMMRCOS-16CO2123254111
MPN: 16CO2123254111
Product Info for AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
If you're browsing for a great bargain for the AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems, then you have turned up at the absolute right spot. Established utilizing some of the most strong and dependable materials available, these Night Vision Rifle Scopes via AGM Global Vision offers you a product that will give numerous years of dependability. AGM Global Vision has been focused on providing high end goods for countless years, and the AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems is the proof of that persistence for their consumer base. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you receive the best solution for all of your needs, and showcasing the AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems is a thing that we're delighted to do. And furthermore, as we will not bill for shipment on purchases of $49 or more, there may never be a better time to buy the remarkable AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems. For a fantastic way to make sure you are utilizing some of the greatest products available, choose the AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems.![]()
Compact and lightweight, the AGM Global Vision Anaconda-Micro Tc50 is the thermal imaging accessory you need. These Night Vision Rifle Scopes from the innovators at AGM Global Vision feature rapid conversion from daylight to nighttime conditions. With Wi-Fi data transmission, the AGM Comanche-22 NL3 Medium Range Night Vision can capture your most spectacular of moments. Wateproof and shockproof, this aftermarket accessory can take a beating. Get up to 8X magnification with the sleek and stylish AGM Clip-On Night Vision System.
Specifications for AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Magnification: | 1 x |
| Eye Relief: | 45 mm |
| Battery Type: | CR123A |
| Length: | 3.5 in |
| Width: | 7.4 in |
| Height: | 4.1 in |
| Weight: | 2.3 lb |
| Color: | Black |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Focus Range: | 10 m to Infinity |
| Finish: | Matte |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Image Intensifier Tube: | 3NW1 |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| System/Lens Resolution: | 45 - 57 lp/mm |
| Exit Pupil: | 40 mm |
| Field of View, Angle: | 12 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Operating Temperature: | -40 - 122 Fahrenheit |
| Battery Life: | 60 hours |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Condition: | New |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Model Generation: | 3 |
| Attachment Type: | Weaver, Picatinny |
| Mount Type: | Weaver |
Features of AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
- Simple, quick conversion of daytime scopes to NVDs
- Mounts in front of any daytime scope, no re-zeroing required
- Powered by a single Alkaline 1.5 V AA or 3 V CR123A Lithium battery
- Bright-light cut-off system
- Quick-release mount
- Limited two-year warranty
Package Contents:
- AGM Global Vision Comanche-22 Medium Range Night Vision Clip-On Systems
- Packing Box
- Operators Manual
- Quick-Release Mount
- Battery Adapter
- CR123A Battery
- Wireless Remote Control
- Picatinny Adapter for Wireless Remote Control
- Light Suppressor for Day Scope
- Light Suppressor 1
- Light Suppressor 2
- Light Suppressor 3
- Carrying Case