Tap Tap to Zoom
Code: AT-NVR-MK7700-3-14384
MPN: 14384
Product Info for ATN MK-7700 Gen. 3 Riflescope NVWSM77030 NVWSM7703A ( 14384 / 14394 )
The ATN MK-7700 Gen. 3 Riflescope NVWSM77030 NVWSM7703A ( 14384 / 14394 ) was created in order to be the ideally suited item for anybody trying to find an exceptional choice. Manufactured using some of the best accessible components and design, these unique Night Vision Rifle Scopes from the product specialists at ATN can last you an exceptionally long time. ATN has been developing superior quality products for a number of years, and the ATN MK-7700 Gen. 3 Riflescope NVWSM77030 NVWSM7703A ( 14384 / 14394 ) is their particular means of demonstrating just how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you purchase the best solution for your preferences, and showcasing the ATN MK-7700 Gen. 3 Riflescope NVWSM77030 NVWSM7703A ( 14384 / 14394 ) is one thing that we are happy to do. And since you will receive no cost on shipping on orders of $49 or higher, there's never been a more rewarding time to buy the astounding ATN MK-7700 Gen. 3 Riflescope NVWSM77030 NVWSM7703A ( 14384 / 14394 ). For a great way to make sure that you are functioning with some of the best gear, choose the ATN MK-7700 Gen. 3 Riflescope NVWSM77030 NVWSM7703A ( 14384 / 14394 ).![]()
The Mk7700 Smart Series Riflescope is the latest addition to the AriesNight Vision Weapon scope line. By utilizing the current military designs wehave developed the most advanced NVD riflescopes commercially available. Our new"Red on Green" rear projection aiming system provides the user with asharp reticle allowing fast and effortless target acquisition. This systemincreases the reticle sharpness by 600% over standard NVD riflescopes. Combiningthis with a 1/8 M.O.A. internal windage elevation system the Mk 7700 is theultimate choice for Law Enforcement Professionals or the Hunter that insists onhis equipment being the best. Two year warranty.
The range finder reticle in your Aries MK7700 was designed to assist you indetermining the range of your target. These distances are based on a 6' target.A 6' target fits between the numbered baseline (the three short horizontal linesdirectly next to the numbers) and the main horizontal line. If the 6' targetfits between the 1 and the right horizontal post of the main line the target is100 yards away. If the same target fits between the 2 and the right post of mainline the target is 200 yards away. The same is with the three, the target is 300yards away.
Accessories (included):
- Remote Control Unit (allows the user to place the 3 button control panel anywhere on the weapon for quick and easy access.)
- Case
- Instruction Manual
- Two Lithium Batteries
Specifications:
| Total darkness tech. | Standard |
| "Smart" tech. | Standard |
| Magnification | 4X |
| Detection range | 500m |
| Recognition range | 200 m |
| FOV | 12 deg. |
| Resolution | CGT: 55-66lp/mm, 3B: 51-64lp/mm, 3A: 57-64lp/mm |
| Light gain | 90,000 max |
| Intensifier tube | 3rd Gen.American |
| Lens system | 6 element ,F1.7,90 mm |
| Diopter adjustment | +/- 5 |
| Reticle | Red on green rangefinder |
| Controls | Digital or remote |
| Range of focus | 6' to infinity |
| Power supply | Two 3volt lithium |
| Battery life | 10-20 hours |
| Dimensions | 300mm x 110mm x 85mm |
| Weight | 1.5 kg. |