Tap Tap to Zoom
Product Info for SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope
Manufactured to be described as a great item for almost anybody, we're confident you are going to love the SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope . These Night Vision Rifle Scopes through the expert product professionals at SightMark are fashioned working with heavy duty and reliable components, as a way to provide you with product that will be beneficial for a long time. SightMark has been developing high quality products for a number of years, and the SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope is their means of showing you just how much they care. At Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you purchase the most suitable solution for all your requirements, and exhibiting the SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope is something that we are pleased to do. And also, since you will get free of charge on shipping on transactions of $49 or over, there's rarely ever been a better time to purchase the remarkable SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope. For a fantastic way to make sure that you are operating with some of the highest quality gear, buy the SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope.![]()
Perfect for 24-hour shooting and hunting, the Sightmark Wraith 4K 4-32x40 day/night digital riflescope boasts a 4K (3840x2160) CMOS sensor, full-color HD daytime imaging, digital night vision with a 274-meter/300-yard detection range, high-resolution 1280x720 display, 4-32x digital magnification an 850nm IR illuminator and 10 reticle styles in 9 colours. Built to handle tough environments, the Wraith 4K is IP55 water resistant, recoil rated up to .308 Winchester and operates in temperatures ranging from - 6 to + 50C (20 to 122F).
Specifications for SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Sensor Resolution: | 1280x720 pixels |
| Magnification: | 4 - 32 x |
| Eye Relief: | 2.4 in |
| Battery Type: | CR123, Lithium Metal |
| Length: | 10.5 in |
| Width: | 1.87 in |
| Height: | 3 in |
| Weight: | 37.6 oz |
| Base/Mount Type: | Fixed |
| Range of Detection: | 300 yds |
| Color: | Black |
| Display Type: | LCOS |
| Video Record Resolution: | 1280x720 pixels |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 3 dpt |
| Wavelength: | 850 nm |
| Reticle: | 10 Reticles |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Multiple Color Palettes |
| Night Vision Generation: | Digital |
| Display Resolution: | 1280x720 pixels |
| Resolution: | 1280x720 pixels |
| Caliber: | .308 Winchester |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Battery Life: | 3.5 - 4.5 hours |
| Water Resistance Level: | IP55 |
| Shockproof: | Yes |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Battery Quantity: | 4 |
Features of SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope
- 4K, CMOS sensor
- Built-in video recording with audio in 4K
- Daytime color mode
- Night vision mode
- Lens cap design with an integrated daytime lens filter
- USB port
Package Contents:
- SightMark Wraith 4K 4-32x40mm Digital Night Vision Rifle Scope
- IR flashlight
- Objective lens cover
- Fixed picatinny mount (Long mount SM18040EU)
- Quick Start Guide