Tap Tap to Zoom
Unfortunately Swift Premier Waterproof 3-9x40 Rifle Scopes is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be looking for an amazing deal on the Swift Premier Waterproof 3-9x40 Rifle Scopes, then you have found yourself in the absolute appropriate location. Formulated by using several of the most durable and dependable components around, these Rifle Scopes by Swift offers you an item which will give you a great deal of reliability. For a very long time, Swift has been generating high-end merchandise, and the Swift Premier Waterproof 3-9x40 Rifle Scopes is proof of their dedication to ensuring that you've got the items you'll want to thrive in almost any situation. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave along with the ideal item for your needs, and the Swift Premier Waterproof 3-9x40 Rifle Scopes is one of the numerous items which our company is happy to be able to provide our buyers. Since you will be given no cost on shipment on orders placed of $49 and up, there has practically never been a better time to purchase the amazing Swift Premier Waterproof 3-9x40 Rifle Scopes. For a fantastic way to ensure you are using some of the most useful solutions out there, choose the Swift Premier Waterproof 3-9x40 Rifle Scopes.![]()
Swift Premier Waterproof 3-9x40 Rifle Scopes are designed to meet the high-performance requirements of the discerning hunter, delivering superior optics, quick target acquisition and dependable results. The Swift Premier Waterproof 3-9x40 Rifle scope offers maximum light transmission for greater target definition in various light conditions, as well as low-profile target turrets and accommodating quick-focus eye relief.
| Objective Diameter: | 40mm |
| Field of View @ 1000 yds/m: | 35ft/11.7m at 3x, 12.4ft/4.1m at 9x |
| Eye Relief: | 3.5in/88.9mm at 3x, 3.3in/83.8mm at 9x |
| Length: | 12in/30.5cm |
| Weight: | 13.1oz/371g |
| Lens Coatings: | Fully Multi Coated |
| Prisms: | BaK7 Schott |
| MOA: | 1/4 in |
| Reticle: | Quadraplex |