Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Dark Ops x15 Tactical Flashlight is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Dark Ops x15 Tactical Flashlight
Fabricated to be regarded as a superb item for almost anybody, we're certain you are going to love the Dark Ops x15 Tactical Flashlight . These Weapon Lights from the professional product specialists at Dark Ops are fashioned by using heavy duty and dependable materials, as a way to provide you with product that will be powerful for a long time. For a number of years, Dark Ops has been helping to make high end products, and the Dark Ops x15 Tactical Flashlight is verification of their dedication to making sure that you've got the items you will need to succeed in almost any circumstance. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave with the ideal product to meet your needs, and the Dark Ops x15 Tactical Flashlight is amongst the many items that we have been happy to have the ability to offer our consumers. Because you will be given no cost on shipping on orders placed of $49 or over, there has rarely ever been a better time to buy the remarkable Dark Ops x15 Tactical Flashlight. For a great way to make sure that you are functioning with some of the most effective equipment, choose the Dark Ops x15 Tactical Flashlight.![]()
The Dark Ops X-15 LED Tactical Entry Light - 135 Lumen Rechargeable 3.7V w/ Battery, AC Charger, 135 Lumens is a rechargeable weapon light that's made for dealing with the world's most hazardous environments. With a shock isolated bulb, the Dark Ops X-15 LED Flashlight can be mounted on even the largest caliber of auto. This powerful weapon light gives you a blinding 150 lumens of output - putting it in the top ranks of 6 volt weapon lights. Super-tough materials and ultra-resilient design make the Dark Ops X-15 LED Tactical Entry Light ready to take on any environments. For further protection and tactical capability, the X-15 has an impact bezel made from 1045 through hardened steel, with a patent pending glass breaker designed to shatter glass with the same hand holding the light.
Specifications for Dark Ops X15 Aluminum Flash Light:
| Length: | 6.5" |
| Width Head: | 1.5" |
| Width Body: | 1.0" Nominal |
| Weight: | 9.3 oz |
| Material: | Mil Std 6061 511 T6 Aircraft Aluminum Alloy, Body functions as heat sink. |
| Lamp: | Xenon/Halogen/Argon High Intensity vapor-sealed, incandescent High Temperature Filament Bulb. |
| Wattage: | 6.5 watts |
| Voltage: | 6 Volts Nominal, 7.2 volts in rechargeable mode. |
| Output: | 150 Lumens |
| Runtime: | To 1 hour, dependent on battery performance. |
| Lamp Mounting: | Permanent Soldered, Spring Isolated Shock resistant on weapon axis to 1250G. |
| Lens: | Optical Grade Borosilicate Glass, Iridium coated for 5500k daylight equivalent beam. |
| Reflector: | Parabolic Shaped silver halide coated over etch-stippled finish to eliminate filament ring shadows. |
| Remote Switch: | Pressure pad, waterproof 6 and 12 inch cable, replaces tail cap. |
| Power source: | (2) 123 series Lithium Batteries Rechargeable, (1)3.7 volt 2400MA battery. |
Features of Dark Ops X15 Tactical Flashlights:
- 150 Lumen beam
- Up to 1 hour operation depending on battery performance
- Shock Isolated Lamp housing gives it enormous shock resistance
Package Contents:
- Dark Ops X15 Aluminum Light