Tap Tap to Zoom
Unfortunately Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manufactured to be described as a great product for almost any person, we are certain you'll enjoy the Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope . Formulated utilizing some of the very most durable and dependable substances around, these Rifle Scopes from Nikko Stirling will provide you with a product that will give years of dependability. Nikko Stirling has been making high-quality products for a very long time, and the Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope is their approach to revealing exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you depart along with the ideally suited product to meet your requirements, and the Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope is amongst the numerous items which we're happy to be able to provide our customers. And since you will not be charged for shipping and delivery on orders of $49 or greater, there's not ever really been a more suitable opportunity to purchase the unbelievable Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope. For a fantastic way to make certain you are functioning with some of the finest equipment, purchase the Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x40mm Rifle Scope.![]()
Nikko NMC3940W MountMaster 3-9x 40mm Obj 39-13 ft @ 100 yds FOV 1" Tube Blk - The Mountmaster series are ideal for air guns and .22 rifles. These well made competitively priced scopes will stand up to real use. Mountmaster rifle scopes come with full metal alloy adjustment houses for greater reliability. Adjustments are to .25 of an inch and feature a 4 plex reticle as standard. All Mountmaster scopes are shock tested and nitrogen filled at the factory for fog and waterproofing. All Mountmaster scopes come supplied with 3/8" quick detachable mounts, ideal for mounting on air guns and 22 rifles.
| Mfg Item Num: | Â NMC3940W |
| Supplier SKU: | Â 97820 |
| Category: | Â SCOPES |
| Adj Size: | Â .25 MOA |
| Magnification: | Â 3-9x |
| Objective: | Â 40mm |
| Field of View: | Â 39-13 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 3" |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Length: | Â 13.1" |
| Weight: | Â 12 oz |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â 4 Plex |