Tap Tap to Zoom
Ncstar Octagon 1.1-4X20 Rifle Scope w/ Mount Combo has been discontinued by NcSTAR and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're browsing for a great price on the Ncstar Octagon 1.1-4X20 Rifle Scope w/ Mount Combo, then you have found yourself in the right spot. These Rifle Scopes from the skilled product specialists at NcSTAR are designed working with dependable and reliable resources, to be able to supply you with a product which will be powerful for many years. For a number of years, NcSTAR has been making high end merchandise, and the Ncstar Octagon 1.1-4X20 Rifle Scope w/ Mount Combo is verification of their dedication to making sure that you have the products you'll want to flourish in almost any circumstance. At Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you depart with the perfect product for all your specifications, and the Ncstar Octagon 1.1-4X20 Rifle Scope w/ Mount Combo is among the many items that we're extremely pleased to offer our customers. And since you will not be billed for shipping and delivery on purchases of $49 or higher, there's not ever been a better moment to buy the extraordinary Ncstar Octagon 1.1-4X20 Rifle Scope w/ Mount Combo. For a great way to ensure that you are operating with some of the highest quality gear, choose the Ncstar Octagon 1.1-4X20 Rifle Scope w/ Mount Combo.![]()
The NcStar Octagon 1.1-4x20 Rubber Armored Blue & Red III is a classically designed Rifle Scope with a twist. This lightweight, durable NcStar Octagon Series Zoom Rifle Scope features an octagon shaped rubber armoured scope body for durability and adding a unique style to a brilliant scope. The lenses are fully multi-coated to ensure optimal clarity and imaging. With a zoom magnification, you can adjust to get the right focus you need to see your target accurately. Add all these features, and more, and you get the magnificent NcStar Octagon Dual Illumination Rifle Scope.
| RETICLE: | MIL-DOT |
| MAGNIFICATION: | 1.1X – 4X |
| OBJECTIVE DIA. (mm): | 20mm |
| TUBE DIA.: | 1", outer Rubber Armor @ 30mm Diameter |
| FOV (FEET AT 100 YARDS): | 82.7' – 22.5' |
| EYE RELIEF (in): | 3.9" – 3.3" |
| NET WEIGHT (oz.): | 13.8 |
| LENGTH (in): | 9.6" |
| CLICK VALUE: | 1/2 M.O.A |