Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- P4 Sniper
- Tube Diameter:
- 1 in
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Weight:
- 8.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Covers
Code: NC-RS-SC430B
MPN: SC430B
UPC: 814108010461
Product Info for NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle
Manufactured to be a superb item for almost anyone, we are certain you will enjoy the NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle . Formulated using several of the very most strong and long lasting substances in existence, these Rifle Scopes by NcSTAR provides you with a product that gives you numerous years of consistency. For a number of years, NcSTAR has been making top of the range products, and the NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle is evidence of their persistence for making certain you've got the items you'll want to flourish in virtually any circumstance. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you get the best solution for all your preferences, and showcasing the NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle is a thing that we are pleased to do. Because we won't bill for shipment on orders of $49 or higher, there may not be a more rewarding opportunity to choose the remarkable NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle. For an amazing solution to make sure you are dealing with some of the very best that the industry is offering, purchase the NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle.![]()
Hone in on your targets like never before with the NcSTAR 4X30 Compact Scope. With these Rifle Scopes by NcSTAR, you'll find the fixed magnification ideal for hitting targets on-the-go. Sharpshooters of all experience levels love the NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle's ability to effectively hold zero. Without question, the NcSTAR Multi-coated Lens Rifle Scope is literally the best bang for your buck.
Specifications for NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | P4 Sniper |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 7.5 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 26.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 8.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 8.7 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Anodized Aluminum |
| Optical Coating: | Blue |
| Included Accessories: | Lens Covers |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
NcSTAR 4X30 Compact Scope, NC-RS-SC430B
- Sleek one-piece main tube
- Non-illuminated reticle
- Multi-coated lens
Package Contents:
- NcSTAR 4x30 Compact Rifle Scope w/P4 Sniper Reticle, NC-RS-SC430B
- Lens Covers