Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Blue Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Illumination Color:
- Blue
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: NC-RS-XRS2732SCP-SECXRSM2732G
MPN: SECXRSM2732G
UPC: 848754001405
Product Info for NcSTAR XRS Series 2-7x32 Scope w/ Modular Upper Scope Rings & Convertible Base Mount
Fabricated to be a great product for almost any person, we're positive you are going to enjoy the NcSTAR XRS Series 2-7x32 Scope w/ Modular Upper Scope Rings & Convertible Base Mount . Developed by using several of the very most durable and long lasting materials available, these Rifle Scopes by NcSTAR offers you an item which will give a great deal of dependability. For a quite a while, NcSTAR has been making high-end products, and the NcSTAR XRS Series 2-7x32 Scope w/ Modular Upper Scope Rings & Convertible Base Mount is evidence of their dedication to making sure that you have the products you'll want to flourish in virtually any situation. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to make sure you depart with the most suitable item for all of your specifications, and the NcSTAR XRS Series 2-7x32 Scope w/ Modular Upper Scope Rings & Convertible Base Mount is among the countless products that our company is very proud to provide our customers. Because we will not bill for delivery on purchases of $49 or higher, there could not be a significantly better opportunity to pick the extraordinary NcSTAR XRS Series 2-7x32 Scope w/ Modular Upper Scope Rings & Convertible Base Mount. To have an impressive way to be certain that you're dealing with some of the best which the trade has to offer, choose the NcSTAR XRS Series 2-7x32 Scope w/ Modular Upper Scope Rings & Convertible Base Mount.![]()
Bright clear images of your targets are what you can expect from the NcSTAR XRS Series 2-7x32 Scope w/ Modular Upper Scope Rings & Convertible Base Mount. This rifle scope made by the professionals at NcSTAR features an anodized aluminum body and includes an extra battery, black bikini lens covers, and mounting tools. With a blue illuminated scope reticle, the NcSTAR XRS Series 2-7x32 Low Profile Illuminated Scope is ideal for use in low light conditions and the adjustable locking quick release mount allows you attach to about any Weaver/Picatinny type rails. The NcSTAR XRS Series 2-7x32 Illuminated Rifle Scope will give you a clear, crisp image of your intended game.
Specifications for NcSTAR XRS Series 2-7x32 Scope w/ Modular Upper Scope Rings & Convertible Base Mount:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | Illuminated Blue Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Exit Pupil: | 4.57 - 16 mm |
| Illumination Color: | Blue |
| Finish: | Anodized |
| Eye Relief: | 2.9 in |
| Color: | Black |
| Length: | 7.1 in |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Brightness Settings: | 7 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Weaver, Picatinny |
| Mount Type: | Weaver |
Features of NcSTAR XRS Series 2-7x32 Low Profile Illuminated Scope:
- Large 34mm Scope Tube Diameter allows a bright clear image of your target
- Blue Illuminated Scope Reticle for use in low light conditions. 7 Brightness settings
- Adjustable Locking Quick Release Mount allows you to attach the scope to about any Weaver/ Picatinny type rails
- Base Mount is convertible to an AR-15 Carry Handle Mount with see through channel for Iron Sights. Thumb nut and bolt hardware included
- Includes Extra Battery, Black Bikini Lens Covers, and Mounting Tools
- Uses 1 each CR2032 Battery + a spare battery (included)
- Black Anodized Aluminum Construction
- Backed by NcSTAR Lifetime Limited Warranty
- Includes 4 separate Upper Scope Rings - 2 each Lightweight Rings, Dual Side Rails Accessory Ring, and a Low profile Micro-Dot Reflex Sight Base
- Low Profile Micro-Dot Reflex Sight Base is compatible NcSTAR Micro-Dot Reflex Optics - DGAB and DXGAB
Package Contents:
- NcSTAR XRS Series 2-7x32 Illuminated Scope