Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 2.5-10x50mm Rifle Scope has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're browsing for a great deal on the Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 2.5-10x50mm Rifle Scope, then you have found yourself in the absolute appropriate spot. Made using some of the very best attainable components and engineering, these Rifle Scopes through the product specialists at Hawke Sport Optics can last an unbelievably long time. For a quite a while, Hawke Sport Optics has been making high-end merchandise, and the Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 2.5-10x50mm Rifle Scope is verification of their dedication to making sure that you have the items you'll want to succeed in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you get the perfect product for your specifications, and featuring the Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 2.5-10x50mm Rifle Scope is one thing that we're happy to do. And since you won't be billed for shipping and delivery on orders of $49 or greater, there has never been a better chance to select the unbelievable Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 2.5-10x50mm Rifle Scope. For a fantastic way to be sure that you are functioning with some of the highest quality equipment, purchase the Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 2.5-10x50mm Rifle Scope.![]()
Hawke Sport Optics Nite-Eye Digital 2.5-10x50mm Rifle Scope HK5140 is a high-powered rifle scope by Hawke that's optimized for low-light shooting, great for hunters who shoot at dawn, dusk, or in heavily wooded areas. This Hawke Sport Optics rifle scope is excellent at gathering light when there's little to be had, thanks to its 50mm objective lens and fully multi-coated optics, resulting in bright, clear images in almost any lighting condition. The rifle scope is equipped with a dual illuminated reticle in red and blue; 24 different brightness settings are controlled by a 2-button digital illumination system, and the Hawke Optics Nite Eye Digital 2.5-10x Dual Illuminated Rifle Scope has an automatic shut off feature that will help save battery life. Hawke Sport Optics has built the Nite Eye with a side focus knob for excellent long-range parallax adjustment, and the sturdy one piece main tube is waterproof, fog proof, and shock proof. For a low-light rifle scope that excels when all other scopes go dark, choose the Hawke NiteEye Digital 2.5-10x50mm Side Focus Scope.
| Magnification: | 2.5x to 10x |
| Objective Lens: | 50mm |
| Reticle: | MAP 6A |
| Reticle Color: | Red, Blue, Black |
| Illuminated: | Yes |
| Optical Coating: | Fully multi-coated |
| Tube Diameter: | 1" |
| Adjustment Click Rate: | 1/4 MOA |
| Waterproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Shock Proof: | Yes |
| Field of View: | 2.5x - 36.7'; 10x - 9.2' |
| Eye Relief: | 3.2" |
| Length: | 13.5" |
| Weight: | 21.8 oz |