Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Galileo 7-15x35mm Zoom Binocular is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Galileo 7-15x35mm Zoom Binocular
If you're looking around for a great deal on the Galileo 7-15x35mm Zoom Binocular, then you've showed up at the right place. These Binoculars from the professional product professionals at Galileo are fashioned using dependable and efficient materials, as a way to supply you with a product that will be beneficial for many years. Galileo has been developing superior quality products for a very long time, and the Galileo 7-15x35mm Zoom Binocular is their particular manner of demonstrating exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure you get the perfect product for all your needs, and presenting the Galileo 7-15x35mm Zoom Binocular is a thing that we're delighted to do. And since we won't charge for delivery on orders placed of $49 or more, there may not be a better moment to choose the extraordinary Galileo 7-15x35mm Zoom Binocular. For a good way to make certain you are working with some of the highest quality equipment, purchase the Galileo 7-15x35mm Zoom Binocular.![]()
Galileo C-71535 7-15x35 Zoom Binocular features 35mm objective lenses and brings images 7 to 15 times closer to you than the naked eye. The Galileo C71535 Binocular features a zoom design allowing you to survey the entire landscape or zoom in on a particular object simply by pushing a lever located conveniently at your finger tips. This Galileo Binocular features a Porro prism design, affording it increased depth perception over other Galileo designs. Additionally the Galileo Zoom C-71535 Binocular features fully coated optics for improved glare reduction, water resistant comfort grip rubber armoring, full range center focus and binocular tripod socket.
Included with the Galileo C-71535 is the Galileo deluxe carrying case, comfortable Neoprene neck strap, lens cloth and protective eye caps. Designed for years of use all Galileo binoculars come with a limited lifetime warranty which covers the binoculars against defects in material or workmanship for the life of the purchaser. The Galileo C-71535 Zoom Binoculars feature fully coated optics for improved glare reduction.
Specifications for Galileo 7-15 Power x 35mm Zoom Binocular:
| Zoom Power: | 7x to 15x |
| Objective Lenses: | 35mm |
| Optics: | Fully Coated |
| Linear Field of View: | 291′(7x) @ 1000yds |
| Angular Field of View: | 5.5°(7x) |
| Minimum Focus Distance: | 18′ at 7x |
| Exit Pupil Size: | 5mm(7x) to 2.3mm(15x) |
| Eye Relief: | approx. 8mm - 10mm |
| Interpupillary Distance: | 59mm to 73mm |
| Relative Brightness Index: | 25(7x) to 5.44(15x) |
| Twilight Factor: | 15.65(7x) to 22.91(15x |
Features of Galileo 7-15 x 35mm Zoom Binocular:
- Zoom Design
- Water Resistant
- Comfort Grip Rubber Armoring
- Full Range Center Focus
- Fold Down Rubber Eye Guards
- Binocular Tripod Socket
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Galileo 7-15x 35mm Zoom Binocular C-71535
- Carrying Case with Shoulder Strap
- Neck Strap
- Lens Cloth



























































