Tap Tap to Zoom
FLIR Systems MilSight T90 TaNS Tactical Night Sight has been discontinued by FLIR Systems and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Thermal Vision Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be searching for a fantastic price on the FLIR Systems MilSight T90 TaNS Tactical Night Sight, then you have arrived at the absolute right location. Designed utilizing some of the most useful accessible materials and engineering, these Thermal Vision Rifle Scopes through the product experts at FLIR Systems will last you an exceptionally long time. For a number of years, FLIR Systems has been helping to make high-end goods, and the FLIR Systems MilSight T90 TaNS Tactical Night Sight is evidence of their persistence for making certain you've got the items you will need to flourish in almost any situation. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure that you leave with the best product for all your specifications, and the FLIR Systems MilSight T90 TaNS Tactical Night Sight is among the numerous products which we're extremely pleased to provide our clientele. And since we will not charge for shipment on orders placed of $49 or over, there could never be a more rewarding time to choose the exceptional FLIR Systems MilSight T90 TaNS Tactical Night Sight. For a great way to make sure that you are functioning with some of the highest quality gear, choose the FLIR Systems MilSight T90 TaNS Tactical Night Sight.![]()
Get mission flexibility with the high-resolution FLIR Systems MilSight T90 TaNS Tactical Night Sight. This thermal biocular engineered by the experts at FLIR Systems is designed to mount on any MIL-STD-1913 rail interface forward. The FLIR Systems MilSight T90 TaNS M4 Tactical NV Sight can be mounted on a spotting scope for long range reconnaissance, hand-held as an observation device, or used in other night-time operations requiring night vision capabilities. With a highly portable design, the FLIR Systems MilSight T90 TaNS Military Weapon Scope reduces user fatigue and is convenient to use overall.
| Optimum Dayscope Magnification: | 1x to 8x |
| Focus Range: | 3 m to Infinity |
| Field of View: | 14h° |
| Image Intensifier Gain: | 1,000 - 75,000 |
| Operating Temperature: | -30° to +60° C |
| Submersion: | 66 ft. for 2 hours |
| Interface (to MIL-STD 1913): | Single Adjustable Locking Lever Mount |
| Power requirements: | AA or CR123 |
| Interface (to MIL-STD 1913): | Single Locking Lever |
| Length: | 5.6" |
| Weight (w/o batteries): | 24 oz |
| Max Height Above Rail: | 3.05" |
| Resolution (Minimum): | 2.5 cy/mr |
| Resolution (Typical): | 2.9 cy/mr |
| Objective Lens Focal Length: | 50 mm |
| Objective Lens f/Number: | f/0.9 |
| Output Optic Exit Pupil Diameter: | 33 mm |