Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 256x192 pixels
Code: AG2-THR-RRTR1-314208560103R921
MPN: 314208560103R921
UPC: 810027771841
Product Info for AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope
If you're browsing for a fantastic bargain for the AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope, then you've found yourself in the right location. Established working with several of the most extremely strong and dependable components around, these Thermal Vision Rifle Scopes by AGM Global Vision will provide you with an item which will give many years of stability. AGM Global Vision has been making high-quality products for a number of years, and the AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope is their very own way of demonstrating exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our job is to make sure you depart along with the ideally suited item to meet your requirements, and the AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope is one of the numerous items that we have been happy to have the ability to offer our buyers. And furthermore, as we will not charge for shipping on orders of $49 or more, there could never be a significantly better opportunity to choose the extraordinary AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope. For an impressive method to be certain that you're working with some of the best that the community provides, select the AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope.![]()
The NEW AGM Rattler-C V2 series of thermal clip-ons boasts a industryleading 12 micron, sub-20mk thermal detectors (NETD <20mK for 384 and 640 models). These physical attributes provide users with some of the best image quality AGM has produced to date with potential detection ranges up to 2600 yards. The Rattler-C V2 thermal clip-ons have a high-sensitivity sensor, which provides a clear image under harsh environment conditions like darkness, fog, smoke, dust, rain, snow, wood, camouflage, etc. The Rattler-C V2 clip-on The Rattler TC can easily be attached in front of day scopes to quickly convert a day optic into a thermal imaging device without any special tools or equipment required. Powered replaceable and rechargeable Li-ion battery the AGM Rattler-C V2 provides up to 11 hours of continuous battery life on a single charge (2 batteries included). An external 5V power bank (battery pack) can be easily connected via a USB-C connector for a significant increase of operating time. Onboard Wi-Fi module is also available for live video streaming and video/images recording via mobile application.
Specifications for AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope:
| Manufacturer: | AGM Global Vision |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 19 mm |
| Sensor Resolution: | 256x192 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 256x192 pixels |
| Eye Relief: | 10 mm |
| Exit Pupil: | 22 mm |
| Field of View, Angle: | 6.9 - 9.3 degrees |
| Focus Range: | 0.5 m to Infinity |
| Range of Detection: | 1000 m |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 7.2 in |
| Width: | 2.7 in |
| Height: | 2.6 in |
| Weight: | 1.1 lb |
| Fabric/Material: | Plastic |
| Battery Quantity: | 2 |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 20 mK NETD |
Features of AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope
- Quick conversion of daytime optics into thermal imaging scope
- 12um high-sensitivity thermal detector, NETD < 20mK
- Fast 50Hz imaging
- High resolution OLED display
- Adjustable color palettes
- On-board video/audio recording and image capture
- Built-in EMMC storage (16 GB)
- Shot Activated Recording (SAR)
- Wi-Fi data transmission
- Stadiametric rangefinder
- Standby mode
- 9 - 11 hours battery life (depending on model)
- External power supply compatibility
- Waterproof & shockproof
Package Contents:
- AGM Global Vision Rattler-C V2 19-256 1x19mm Thermal Imaging Rifle Scope
- Mount
- Two Rechargeable Battery
- Charger
- USB Cable
- Lens Cloth
- Manual
- Carrying Case