Tap Tap to Zoom
Code: 6P1-THR-ZULFC7-TNC635R
MPN: TNC635R
UPC: 850065096117
If you're searching for a great offer for the DNT Optics ThermNight 1.5-6x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangerfinder, then you've come to the right location. These Thermal Vision Rifle Scopes through the expert product specialists at DNT Optics are designed by using dependable and reliable materials, as a way to supply you with a product which is going to be powerful for a long time. DNT Optics has been making high quality products for a number of years, and the DNT Optics ThermNight 1.5-6x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangerfinder is their particular means of revealing exactly how much they care. At Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure you leave with the most suitable item for all your specifications, and the DNT Optics ThermNight 1.5-6x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangerfinder is one of the various items that we are proud to offer our consumers. Since you won't be charged for shipping and delivery on orders of $49 or more, there's not ever been a more suitable chance to discover the unbelievable DNT Optics ThermNight 1.5-6x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangerfinder. For an awesome way to be certain that you're using the services of some of the very best that the trade can offer, select the DNT Optics ThermNight 1.5-6x Thermal Rifle Scope, 5-20x Day/Night w/ Laser Rangerfinder.![]()
The ThermNight Multispectral series of scopes is the culmination of technology to create the perfect aiming solution. It can be used in all weather & lighting conditions. The thermal and night vision combination allows for faster detection of targets and provides high-quality digital image for identification.
| Manufacturer: | DNT Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1.5 - 6 x |
| Refresh Rate: | 60 Hz |
| Resolution: | 1920x1080 pixels |
| Eye Relief: | 65 mm |
| Battery Type: | 21700 |
| Battery Life: | 5.5 hours |
| Length: | 9.2 in |
| Battery Quantity: | 1 |