Tap Tap to Zoom
Fenix RC15 Rechargeable Flashlight - 860 Lumens Max has been discontinued by Fenix and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be searching for a great price for the Fenix RC15 Rechargeable Flashlight - 860 Lumens Max, then you've found yourself in the right location. Made using some of the very best available components and engineering, these Flashlights from the product experts at Fenix can last you an incredibly lengthy time. Fenix has been committed to providing high quality goods for countless years, and the Fenix RC15 Rechargeable Flashlight - 860 Lumens Max is the proof of that dedication to their client base. Right here at Night-Optics, we make it our personal task to ensure that you leave with the perfect item for all your expectations, and the Fenix RC15 Rechargeable Flashlight - 860 Lumens Max is among the countless products that we're extremely pleased to offer our clients. And because you benefit from no cost on shipment on transactions of $49 or more, there's rarely ever been a better opportunity to pick the remarkable Fenix RC15 Rechargeable Flashlight - 860 Lumens Max. For a fantastic way to ensure that you are functioning with some of the finest equipment, purchase the Fenix RC15 Rechargeable Flashlight - 860 Lumens Max.![]()
The Fenix RC15 Rechargeable Flashlight strikes a fine balance between size and power, giving you a high-intensity light that tops out at 860 lumens, without a huge or heavy casing. This rugged waterproof flashlight features the Fenix exclusive Zone Control Beam, allowing wide-angle illumination along with a narrower spot beam for longer throw distance. The Fenix RC15 Flashlight combines exceptional runtimes with long illumination distance and reliable recharging. This powerful flashlight is a superb choice for everyday duty lighting.
| Output, Low: | 9 Lumens |
| Output, Medium: | 130 Lumens |
| Output, High: | 350 Lumens |
| Output, Turbo: | 860 Lumens |
| Runtime, Low: | 100h |
| Runtime, Medium: | 6.5h |
| Runtime, High: | 3h |
| Runtime, Turbo: | 1h 10min |
| DISTANCE: | 923ft |
| INTENSITY: | 20200cd |
| IMPACT RESISTANCE: | 1m |
| WATERPROOF: | IPX-8, underwater 2m |
| Size: | 6.6" (Length) x 1" (Diameter) x 1.7" (Head) |
| Weight: | 8.6 ounce weight (including battery) |