Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green, White
- Laser Output:
- 5 mW
- Light Output:
- 250 lumens
- Battery Type:
- 16340 Li-ion
- Charger Type:
- USB
- Bulb Type:
- LED
- Gun Model:
- Canik TP9SA, CZ 75 SP-01, CZ P-07, CZ P-09, CZ P-10 C, Glock 17, Glock 19, Glock 20, Glock 21, Glock 22, Glock 23, Glock 34, Glock 45, Heckler & Koch P30, Heckler & Koch VP9, Ruger American Rifle, Ruger Security-9, Ruger SR9, SIG Sauer P220, SIG Sauer P226, SIG Sauer P229, SIG Sauer P320, SIG Sauer Pro SP2022, Smith & Wesson M&P Full Size, Smith & Wesson M&P M2.0 Compact 4in, Smith & Wesson SD9, Smith & Wesson SD40 VE, Springfield Armory XD-M 4.5in, Springfield Armory XD 4in, Steyr M9-A1, Taurus G3, Taurus TH9, Taurus TH40, Taurus TX22, Walther Creed, Walther P99AS, Walther PK380, Walther PPQ
- Included Accessories:
- Standard
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Package Type:
- Box
Code: 40A-LS-LIO210-LG-HG-FLG-7
MPN: LG-HG-FLG-7
UPC: 610370987780
Product Info for Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos
Intended to be regarded as a superb item for pretty much any person, we're positive you'll appreciate the Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos . Designed utilizing some of the best accessible substances and construction, these Flashlights through the product specialists at Hawk Gazer can last an incredibly long time. For a number of years, Hawk Gazer has been generating high end goods, and the Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos is proof of their dedication to making certain you've got the items you will need to flourish in virtually any circumstance. At Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you get the best product for all of your specifications, and presenting the Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos is a thing that we are happy to do. Also, since you will be given no cost on shipment on transactions of $49 or more, there's practically never been a more suitable time to buy the amazing Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos. To have an awesome way to verify that you are working with some of the best that the trade is offering, select the Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos.![]()
Specifications for Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos:
| Manufacturer: | Hawk Gazer |
| Flashlight Application: | Military, Tactical, Duty, Law Enforcement, Security |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green, White |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Attachment Type: | Weaver, Picatinny |
| Battery Type: | 16340 Li-ion |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Model: | SIG Sauer P320, SIG Sauer P229, Glock 21, Walther PK380, Ruger Security-9, CZ 75 SP-01, Glock 22, Heckler & Koch VP9, Steyr M9-A1, Taurus TH40, Walther PPQ, Walther P99AS, Ruger SR9, Walther Creed, SIG Sauer P226, Smith & Wesson M&P Full Size, Glock 19, Glock 34, Glock 20, CZ P-10 C, Glock 23, Glock 45, SIG Sauer P220, Canik TP9SA, Heckler & Koch P30, Glock 17, Taurus TH9, Smith & Wesson SD9, Smith & Wesson SD40 VE, Taurus TX22, Smith & Wesson M&P M2.0 Compact 4in, Springfield Armory XD 4in, Springfield Armory XD-M 4.5in, Taurus G3, SIG Sauer Pro SP2022, CZ P-07, CZ P-09, Ruger American Rifle |
| Length: | 3.7 in |
| Width: | 1.4 in |
| Height: | 1.4 in |
| Weight: | 4.06 oz |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Light Output: | 250 lumens |
| Package Type: | Box |
| Mount Type: | Weaver |
Features of Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos
- Compact and Low Profile Metal Structure
- Integrated Weaver/Picatinny Mounting Deck
- Build-in Magnetic Switch to Work with Other Magnetic Devices for Fast Activation
- Ambidextrous Push Button Switches for Easy On/off Operation and Mode Selection
- Modes Switchable: Light Only/Laser and Light/Laser Only
- Remote Pressure Switch Included
- Green Laser: 532nm,
Package Contents:
- Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos
- Laser Pressure Switch Rechargeable Battery Battery Charger