Tap Tap to Zoom
Code: 1F-FL-FNX-TK28RLSBK-TK28RLSBK
MPN: TK28RLSBK
UPC: 694287031330
The Fenix TK28R 18650 6500 Lumens LED Flashlight was developed to be the ideally suited product for any person in need of an exceptional choice. Designed using some of the best available materials and construction, these Flashlights through the product experts at Fenix can last you an incredibly long time. Fenix has been making high-quality products for a number of years, and the Fenix TK28R 18650 6500 Lumens LED Flashlight is their very own way of showing you exactly how much they care. At Night-Optics, we make it our obligation to make sure you obtain the perfect product for all of your requirements, and showcasing the Fenix TK28R 18650 6500 Lumens LED Flashlight is something that we're pleased to do. And furthermore, as we won't bill for shipping on purchases of $49 or more, there may not be a significantly better opportunity to pick the exceptional Fenix TK28R 18650 6500 Lumens LED Flashlight. To have an amazing solution to be certain that you're working with some of the very best which the trade has to offer, choose the Fenix TK28R 18650 6500 Lumens LED Flashlight.![]()
The TK28R is the mega-bright beast youve been waiting for. A powerful spotlight and floodlight combine to unleash an incredible 6500 lumens in a flat-body design, casting a beam so bright it floods your field of view with a massive hotspot for exceptional long-range visibility. A simple toggle switch lets you switch from white light to an extremely bright red light, and bypass all brightness levels with Instant Turbo.
| Manufacturer: | Fenix |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard-anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Beam Color: | White/Red |
| Light Output: | 6500 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 102 Hours |
| Charger Type: | USB Type-C |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 1312 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 5.82 in |
| Width: | 1.26 in |
| Depth/Thickness: | 1.26 in |
| Height: | 2.01 in |
| Weight: | 12.64 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Battery Type: | 18650 |