Tap Tap to Zoom
Fenix E40 LED Flashlight 220 Lumens with CREE XP-E LED Uses 4 x AA (E40), Black has been discontinued by Fenix and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're looking around for a fantastic price for the Fenix E40 LED Flashlight 220 Lumens with CREE XP-E LED Uses 4 x AA (E40), Black, then you've arrived at the absolute right place. Established utilizing some of the most robust and dependable substances around, these Flashlights through Fenix offers you a product that will give you numerous years of stability. Fenix has been devoted to delivering high end products for a long time, and the Fenix E40 LED Flashlight 220 Lumens with CREE XP-E LED Uses 4 x AA (E40), Black is the evidence of that persistence for their customer platform. At Night-Optics, our job is to ensure you leave with the ideal product for your requirements, and the Fenix E40 LED Flashlight 220 Lumens with CREE XP-E LED Uses 4 x AA (E40), Black is amongst the numerous products that our company is delighted to be able to offer our buyers. And because you will receive no cost on shipment on transactions of $49 or higher, there has never been an improved moment to pick the amazing Fenix E40 LED Flashlight 220 Lumens with CREE XP-E LED Uses 4 x AA (E40), Black. For a great way to make sure you are utilizing some of the most useful solutions obtainable, choose the Fenix E40 LED Flashlight 220 Lumens with CREE XP-E LED Uses 4 x AA (E40), Black.![]()
The Fenix E40 220 Lumens Water Resistant Flashlight is a practical multifunctional outdoor flashlight. The unique tailcap switch on this Flash Light from Fenix can realize an incredibly fast selection between 3 brightness level and a strobe mode. Featuring the unique battery holder design and the high quality anti-freezing plastic body, the Fenix 220 Lumen E40 IPX8 Waterproof Flashlight, ensures a comfortable grip on your light.
| Output Low: | 34 Lumens |
| Output Mid: | 105 Lumens |
| Output High: | 220 Lumens |
| Strobe: | 220 Lumens |
| Runtime Low: | 31hr |
| Runtime Mid: | 9hr |
| Runtime High: | 3h |
| Distance: | 260m |
| Intensity: | 17500cd |
| Impact Resistant: | 1m |
| Waterproof: | IPX8, 2m Underwater |
| Accessories: | Lanyard, Spare O-Ring, Spare Rubber Switch Boot |