Tap Tap to Zoom
Unfortunately ExtremeBeam XT8-M Pro-Ranger Weapon Mountable Flashlight Kit w/ Nylon Holster and 2 Lithium Batteries EB-AB-B11 is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Weapon Lights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manufactured to be regarded as a great product for pretty much any person, we're sure you'll love the ExtremeBeam XT8-M Pro-Ranger Weapon Mountable Flashlight Kit w/ Nylon Holster and 2 Lithium Batteries EB-AB-B11 . Manufactured utilizing some of the very best attainable components and design, these Weapon Lights from the product experts at ExtremeBeam can last an exceptionally long time. For a number of years, ExtremeBeam has been making top of the range products, and the ExtremeBeam XT8-M Pro-Ranger Weapon Mountable Flashlight Kit w/ Nylon Holster and 2 Lithium Batteries EB-AB-B11 is verification of their dedication to ensuring that you have the items you'll need to flourish in almost any situation. Right here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure you leave with the most suitable product for all your needs, and the ExtremeBeam XT8-M Pro-Ranger Weapon Mountable Flashlight Kit w/ Nylon Holster and 2 Lithium Batteries EB-AB-B11 is amongst the many items which we are proud to provide our clientele. And furthermore, as we won't bill for delivery on orders placed of $49 or more, there may not be a significantly better chance to buy the outstanding ExtremeBeam XT8-M Pro-Ranger Weapon Mountable Flashlight Kit w/ Nylon Holster and 2 Lithium Batteries EB-AB-B11. For an impressive solution to make sure you are using the services of some of the very best which the industry offers, select the ExtremeBeam XT8-M Pro-Ranger Weapon Mountable Flashlight Kit w/ Nylon Holster and 2 Lithium Batteries EB-AB-B11.![]()
ExtremeBeam XT8-M ProRanger Fixed Power Flashlight EB-AB-B11 is designed to give you flawless, consistent lighting in the most demanding of situations. This ExtremeBeam flashlight makes use of the same anti-recoil, high-grade aluminum construction as the rest of the company's flashlights, all in a compact and lightweight body that can be easily mounted to a weapon. The flashlight has a powerful, 302 lumen beam made from a high-contrast white LED bulb that gives you great color fidelity during the darkest nights. The Extreme Beam XT8-M Pro-Ranger 302 Lumen Flash Light comes with an attached belt and pocket clip that makes the compact flashlight easy to carry around, and ExtremeBeam has designed the XT8-M to be waterproof up to five meters. For a high-performance modular flashlight that takes lighting to the extreme, choose the Extreme-Beam XT8M Pro Ranger Tactical Weapon Light.
| Bulb Type: | High-output LED |
| Max Output: | 302 lumens |
| Weight: | 5.62 oz |
| Length: | 5.4" |
| Bezel Width: | 1.32" |
| Main Body Width: | 0.998" |
| Avg. Max Run Time: | 8 hours |
| Beam Distance: | 850' |
| Batteries: | 2x CR123 |
| Waterproof: | IPX-8 |
| Included Accessories: | Nylon web tactical holster, lithium batteries |