Tap Tap to Zoom
Code: CI-BI-OX1050-71348
MPN: 71348
UPC: 050234713481
If you are shopping for a great offer on the Celestron Outland X 10x50mm Roof Prism Binocular, then you have found yourself in the absolute appropriate location. Manufactured utilizing some of the most useful attainable components and engineering, these special Binoculars through the product professionals at Celestron can last you an incredibly lengthy time. Celestron has been making top quality merchandise for a very long time, and the Celestron Outland X 10x50mm Roof Prism Binocular is their manner of showing you just how much they care. At Night-Optics, our job is to ensure you leave with the ideally suited product to meet your needs, and the Celestron Outland X 10x50mm Roof Prism Binocular is amongst the many products which we are enthusiastic to have the capacity to provide our consumers. And since you won't be charged for shipping on orders placed of $49 or more, there's never been an even better moment to select the extraordinary Celestron Outland X 10x50mm Roof Prism Binocular. For a good way to be certain that you're utilizing some of the best products obtainable, buy the Celestron Outland X 10x50mm Roof Prism Binocular.![]()
Celestron's Outland X Series are fully loaded with advanced features essential for field use offered at a budget-friendly price designed to meet the needs of every outdoor enthusiast, from birders and hikers to sports fans and travelers. High-quality BaK-4 prisms combined with fully multi-coated optics increase contrast and resolution by providing maximum light transmission through the entire optical path delivering you brighter, more detailed images. The twist-up eyecups with multiple positions ensure comfortable viewing with or without glasses. The 10x magnification works great for long distance viewing and the 50 mm objective lenses provide increased light-gathering abilities for use in low light conditions. With the semi-attached objective lens caps you'll be able to keep your lenses protected at all times. Plus, the large, smooth focus wheel is easy to turn allowing you to focus on subjects at varying distances even with gloves on. Waterproof, fogproof, and nitrogen purged, Outland X is sturdy enough to withstand the elements on your next outdoor excursion. The polycarbonate housing is extremely durable and able to endure rugged use in the field while remaining lightweight. The Outland X is tripod-adaptable and includes a binocular strap, lens cloth, soft protective carrying case and a Limited Lifetime Warranty. Celestron's Outland X is a versatile binocular and a superb value, making it the ideal choice for all of your outdoor adventures!
| Manufacturer: | Celestron |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 10 mm, 0.39 in |
| Exit Pupil: | 3.1 mm |
| Field of View, Linear: | 289 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.5 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.3 |
| Interpupillary Distance: | 72 mm |
| Close Focus: | 13.1 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +/-3 dpt |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 27 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Instruction Manual, Lens Cloth, Neck Strap, Carrying Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5 in |
| Height: | 2 in |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Brightness Index: | 25 |
| Case: | Yes |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Nitrogen Filled: | Yes |