Tap Tap to Zoom
Code: CI-BI-71198
MPN: 71198
UPC: 050234711982
If you're searching for an amazing deal on the Celestron Cometron 7x50mm Porro Prism Binoculars, then you have found yourself in the right location. These Binoculars from the skilled product experts at Celestron are made working with dependable and dependable resources, to be able to supply you with a product which will be effective for a long time. Celestron has been developing high-quality products for a very long time, and the Celestron Cometron 7x50mm Porro Prism Binoculars is their very own means of revealing how much they care. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you get the perfect solution for all of your needs, and showcasing the Celestron Cometron 7x50mm Porro Prism Binoculars is something that we are delighted to do. And since you will not be billed for delivering on orders of $49 or higher, there has never been a more suitable chance to select the unbelievable Celestron Cometron 7x50mm Porro Prism Binoculars. For an amazing method to be certain that you're dealing with some of the very best which the trade provides, select the Celestron Cometron 7x50mm Porro Prism Binoculars.![]()
The Celestron Cometron 7x50mm Porro Prism Binoculars 71198 have been designed to be the ideal binoculars for stargazers. This pair of Binoculars from the experts at Celestron is made with multi-coated optics offer amazing light-gathering capabilities that allow you to to view the stars with bright, sharp focus, making them the perfect option for comet watching, stargazing, and viewing craters on the Moon. The Wide field of view on the Celestron 50mm Cometron Celestial Binoculars lets you explore expansive swaths of the sky to quickly and easily pinpoint the exact object you want to see, then keeps it in your sights without constant movement. The rubberized aluminum housing on this Celestron Binocular is durable, lightweight, and tripod adaptable for extended comfort during long stargazing sessions. For a great way to view the stars without the bulk of a telescope, choose the Celestron Cometron Binocular with 50mm Objective Lens.
| Manufacturer: | Celestron |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 0.51 in, 13 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 357 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 50.41 |
| Interpupillary Distance: | 72 mm |
| Close Focus: | 26.2 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +/-3 dpt |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 6.5 in |
| Weight: | 27 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Eyepiece Caps, Neck strap, Carrying case, Objective lens caps, Eyepiece caps, Lens cloth, Instruction manual, Instruction Manual, Objective Lens Caps, Lens Cloth, Neck Strap, Carrying Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 8 in |
| Fogproof: | No |
| Case: | Yes |
| Height: | 2.5 in |
| Brightness Index: | 50.41 |
| Tripod Adaptable: | Yes |
| Nitrogen Filled: | No |
| Armoring: | Rubber Armored |