Tap Tap to Zoom
Armasight CO-MR Ghost MG Gen 3 Medium Range Night Vision Clip-On System, White Phosphor with Manual Gain has been discontinued by Armasight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
The Armasight CO-MR (Clip On Medium Range)Generation III Night Vision Scope NSCCOMR001GMDA1 is one of the most advanced Night Vision Clip-On systems for shooting at night over the middle distance, and which stands above the competition when it comes to clarity, versatility, reliability, function and value. This NV Scope from Armasight converts your existing day scope to night vision and provides excellent target acquisition and aiming capabilities for the demanding sports shooter, varmint hunter, military, law enforcement, or security personnel. Built using the latest advancements in Night Vision technology, the Armasight CO-MR Medium Range Night Vision Scope Attachment eliminates the traditional requirement of removing your existing day scope from your rifle, to replace it with a dedicated night vision sight (which would also involve re-zeroing). The CO-MR simply mounts in front of your own standard day optical sight. Factory bore-sighted to tolerances of less than 1 MOA, no re-zeroing is required. The Armasight CO-MR Ghost MG Gen 3 Medium Range Night Vision Clip-On System allows the user to maintain consistent eye relief and shooting position, and because the user views his own day scopes reticle (which he is familiar with), no re-training is required. A wire-less remote control unit can be placed anywhere on the user’s weapon that is convenient, allowing activation of the CO-MR quickly and with no fuss. Recommended for use with day scopes of up to 6-7X magnification, this Armasight Night Vision Unit is equipped with a locking (but quick-disconnect) mounting system which provides the user with an easy and quick way to attach/detach the Armasight CO-MR Generation 3 Night Vision Unit on a standard weaver or Picatinny rail.
| IIT Generation: | Gen 3 (Ghost) MG White Phosphor Manual Gain |
| Resolution: | 47-57 lp/mm |
| Magnification: | 1x |
| Battery Life: | 60 hours ( 3 V ); 30 hours (1. 5 V ) |
| Lens System: | F1:1.2, 80mm |
| FOV: | 12.6 |
| Range of Focus: | 10 to infinity |
| Controls: | Direct |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Detachable Long Range IR Illuminator |
| Low Battery Indicator: | Yes (in FOV) |
| Power Supply: | 1 x 1.5V AA or 1 x 3V CR123A |
| Environmental Rating: | Waterproof |
| Operating Temperature: | -40 to +50 |
| Storage Temperature: | -40 to +50 |
| Dimensions: | 180 x 80 x 80 / 7.1 x 3.2 x 3.2 (LxWxH - mm/in) |
| Weight: | 0.69 / 1.5 (kg/lbs) |
| Warranty: | 2 Years |
| Gun Model: | AR15 |



