Tap Tap to Zoom
Alpen Apex 4-16x44 AO Water Proof Fog Proof Adjustable Objective Matte Black Rifle Scope has been discontinued by Alpen and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manufactured to be regarded as a superb product for pretty much anybody, we're certain you will appreciate the Alpen Apex 4-16x44 AO Water Proof Fog Proof Adjustable Objective Matte Black Rifle Scope . Formulated by using several of the most extremely robust and long lasting resources around, these Rifle Scopes through Alpen will present you with something that gives you a great deal of stability. For a quite a while, Alpen has been helping to make top of the range goods, and the Alpen Apex 4-16x44 AO Water Proof Fog Proof Adjustable Objective Matte Black Rifle Scope is proof of their persistence for ensuring that you've got the products you'll want to succeed in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to ensure you leave with the perfect item for all of your expectations, and the Alpen Apex 4-16x44 AO Water Proof Fog Proof Adjustable Objective Matte Black Rifle Scope is one of the many items that we're very proud to supply our consumers. And because we will not charge for delivery on purchases of $49 or over, there may never be a significantly better opportunity to choose the exceptional Alpen Apex 4-16x44 AO Water Proof Fog Proof Adjustable Objective Matte Black Rifle Scope. For a great way to ensure that you are working with some of the finest equipment, buy the Alpen Apex 4-16x44 AO Water Proof Fog Proof Adjustable Objective Matte Black Rifle Scope.![]()
Alpen Apex 4-16x44 Rifle Scopes 4044 are fully loaded with high performance features. All lenses of Alpen Apex 4044 4-16 x 44mm Multicoated Waterproof Rifle Scope are fully multi-coated for maximum light transmission and optical clarity. Zero set, low profile, finger adjustable windage and elevation dials with 1/4 minute click adjustment assures easy adjustment and superb accuracy. Fast focus eyepieces, ALPEN AccuPlex tapered reticles and generous 3-Inch eye relief are found on all Apex Rifle Scope models. ALPEN 4044 Apex 4-16x44mm/A-O Fully Multi-coated Rifle Scopes provide the ultimate in performance, yet are affordably priced. ALPEN 4 - 16x44 Apex Rifle-scopes have eyepiece focus adjustments to allow sharp, clear viewing for individual vision. The eyepieces are preset to 20/20 vision at the factory. However, since individual eyesight may vary, focusing using the eyepiece focus ring assures crisp, sharp images regardless of eyesight. Alpen AccuPlex tapered reticles found on Alpen Apex Rifle Scope permit fast target acquisition in the dimmest light, giving shooters greater accuracy. Alpen Apex 4-16x44 AO Fully Multicoated Water-Proof Rifle Scope with adjustable objective features ALPEN's lifetime warranty against defects and workmanship, assuring quality sports optics viewing year after year.
Specifications for Alpen Apex 4 - 16 x 44 Rifle Scope w/ Windage and Elevation Controls and Adjustable Objective:
| Description: | 4-16x44 |
| Magnification: | 4-16x |
| Objective Lens Diameter: | 44mm |
| Tube Diameter: | 1in |
| Exit Pupil - Low/High: | 11mm/2.8mm |
| F.O.V. (ft @ 100 yds) - Low/High: | 24/6.5 |
| Eye Relief: | 4in |
| Lens Coating: | Fully |
| Net Weight (oz.): | 19 |
| Eyepiece Focus System: | Fast focus |
| Parallax Setting: | 20 yds - infinity |
| Side Focus Parallax Adjustment: | Yes |
| W/E Adjust Click Value: | 1/4in@100 yds |
| Finish: | Matte Black |
| Mounting Length (inch): | 5.75 |
| Total Length (inch): | 13 |
Features of Alpen Apex 4 - 16 x 44mm Rifle Scopes with AccuPlex Tapered BDC Reticle:
Package Contents: