Tap Tap to Zoom
AIM Sports XPF Series 6-24x50mm Rifle Scope has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be looking for a great deal for the AIM Sports XPF Series 6-24x50mm Rifle Scope, then you've found yourself in the right place. Formulated utilizing some of the most sturdy and long lasting resources in existence, these Rifle Scopes through AIM Sports Inc offers you something that gives you many years of dependability. For a quite a while, AIM Sports Inc has been making top of the range merchandise, and the AIM Sports XPF Series 6-24x50mm Rifle Scope is evidence of their dedication to ensuring that you've got the products you'll need to flourish in virtually any situation. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideally suited product for your needs, and the AIM Sports XPF Series 6-24x50mm Rifle Scope is amongst the many items which we have been happy to be able to offer our customers. Because you will receive free of charge on shipment on orders of $49 or more, there's never been a better time to purchase the remarkable AIM Sports XPF Series 6-24x50mm Rifle Scope. To have an amazing solution to verify that you are working with some of the very best which the community has to offer, choose the AIM Sports XPF Series 6-24x50mm Rifle Scope.![]()
The AIM Sports XPF Series 6-24x50mm Rifle Scope with Locking Turrets features a Dual-Illuminated Mil-Dot Reticle and a Side Parallax turret. This scope is perfect for long range competitive shooters, target shooters, and hunters.
| Magnification: | 6x to 24x |
| Tube Diameter: | 30mm |
| Objective: | 50mm |
| Eye Relief: | 2 to 3 inches |
| Exit Pupil: | 8.3 to 2mm |
| Field of View (Feet at 100 yards): | 19.6 to 4.2 |
| M.O.A: | 1/8 |
| Finish: | Matte Black |
| Length: | 15.3 inches |
| Weight: | 29 oz. |