Tap Tap to Zoom
Aim Sports JLML3940G Tactical 3-9x40mm Rifle Scope, 36.6-13.6 Ft @ 100 Yds FOV is currently unavailable. We are working with our suppliers to secure additional supply as quickly as possible. If you are looking for a comparable replacement you can receive sooner, please consider the suggestions from our product experts belowor explore other items in the Rifle Scopes.
Should you be searching for a fantastic offer for the Aim Sports JLML3940G Tactical 3-9x40mm Rifle Scope, 36.6-13.6 Ft @ 100 Yds FOV, then you have come to the right spot. Developed working with several of the most extremely robust and long lasting substances around, these Rifle Scopes through AIM Sports Inc offers you something that will give numerous years of dependability. For a very long time, AIM Sports Inc has been generating quality products, and the Aim Sports JLML3940G Tactical 3-9x40mm Rifle Scope, 36.6-13.6 Ft @ 100 Yds FOV is verification of their dedication to making sure that you have the items you'll want to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you receive the best product for your requirements, and exhibiting the Aim Sports JLML3940G Tactical 3-9x40mm Rifle Scope, 36.6-13.6 Ft @ 100 Yds FOV is something that we are happy to do. Because you will be given no cost on shipping on transactions of $49 or over, there has practically never been an improved moment to purchase the astounding Aim Sports JLML3940G Tactical 3-9x40mm Rifle Scope, 36.6-13.6 Ft @ 100 Yds FOV. For a fantastic way to be certain that you're using some of the best solutions obtainable, buy the Aim Sports JLML3940G Tactical 3-9x40mm Rifle Scope, 36.6-13.6 Ft @ 100 Yds FOV.![]()
Aim Sports JLML3940G Tactical 3-9x 40mm Obj 36.6-13.6 ft @ 100 yds FOV 1" Tube D - Aim Sports 3-9x40mm mil-dot Rifle Scope is milled from one solid piece of aircraft grade aluminum to withstand constant heavy recoil. It has a fog-proof and shock-resistant housing and is nitrogen charged with weather-resistant seals. The green fused multi-coated lens provides superior light transmission, resolution and scratch resistance. This scope has 2.7- 3" eye relief that provides safety from heavy recoil and enables fast target acquisition.
| Mfg Item Num: | Â JLML3940G |
| Supplier SKU: | Â 21728 |
| Category: | Â SCOPES |
| Adj Size: | Â .25 MOA |
| Magnification: | Â 3-9x |
| Objective: | Â 40mm |
| Field of View: | Â 36.6-13.6 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 2.7"-3.3" |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Length: | Â 12.7" |
| Weight: | Â 14.6 oz |
| Finish: | Â Black Matte |
| Reticle: | Â Mil-Dot |