Tap Tap to Zoom
AIM Sports Inc XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Rifle Scope has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Intended to be a very good product for almost anyone, we are sure you'll love the AIM Sports Inc XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Rifle Scope . Made utilizing some of the most useful available components and design, these Rifle Scopes from the product professionals at AIM Sports Inc will last an incredibly lengthy time. AIM Sports Inc has been making superior quality merchandise for a very long time, and the AIM Sports Inc XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Rifle Scope is their approach to demonstrating exactly how much they care. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure you receive the perfect product for all your preferences, and presenting the AIM Sports Inc XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Rifle Scope is something that we are happy to do. And since we will not bill for delivery on purchases of $49 or more, there could not be a significantly better time to pick the exceptional AIM Sports Inc XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Rifle Scope. For a good way to make sure that you are working with some of the best equipment, choose the AIM Sports Inc XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Rifle Scope.![]()
The AIM Sports XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Scope offers optical, mechanical, and functional superiority. This rifle scope by AIM Sports Inc is milled from a solid piece of aircraft grade aluminum, for a one-piece body that is then purged and nitrogen charged for fogproofing, and sealed up with weather resistant seals. The AIM Sports XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Rifle Scope w/ Mil-Dot features dual-illuminated (Red, Green) reticles with adjustable rheostat for brightness control. The AIM Sports XPF Series 4-16x50 Dual Illuminated Scope w/ Side Parallax & Left Turrets is ideal for hunters who want great performance and rugged versatility.
| Magnification: | 4X-16X |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Objective: | 50 mm |
| Eye Relief: | 2" - 3" |
| Exit Pupil: | 12.5 - 3.1 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 25.8 - 6.1 |
| M.O.A.: | 1/8 |
| Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Green |
| Battery: | CR2032 |
| Length: | 14.7" |
| Weight: | 2 lbs. 3 oz |