Tap Tap to Zoom
AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're shopping for a fantastic deal for the AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope, then you've turned up at the right spot. Established working with several of the very most durable and long lasting components in existence, these Rifle Scopes by AIM Sports Inc provides you with an item which gives you numerous years of reliability. For a quite a while, AIM Sports Inc has been making high-end products, and the AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope is evidence of their dedication to making sure that you have the products you'll need to thrive in almost any circumstance. At Night-Optics, our job is to make sure you depart with the ideally suited product for your requirements, and the AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope is one of the numerous items which we have been delighted to have the ability to provide our customers. And since we won't bill for delivery on purchases of $49 or over, there may not be a more suitable time to buy the exceptional AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope. For a great way to be sure that you are operating with some of the highest quality equipment, purchase the AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope.![]()
The AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope w/ Side Parallax & Left Turrets is an ideal choice for hunting game. This rifle scope by AIM Sports Inc is milled from a solid piece of aircraft grade aluminum, for a one-piece body that is then purged and nitrogen charged for fogproofing, and sealed up with weather resistant seals. The AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope w/ Side Parallax features dual-illuminated (Red, Green) reticles with adjustable rheostat for brightness control. Whether out on the hunt or reporting for duty, the AIM Sports Inc XPF Series 10-40x50 Dual Illuminated Rifle Scope will give you the advantage everytime!
| Magnification: | 10X-40X |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Objective: | 50 mm |
| Eye Relief: | 2.5" - 3.5" |
| Exit Pupil: | 5 - 1.25 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 9.8 - 2.7 |
| M.O.A.: | 1/8 |
| Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Green |
| Battery: | CR2032 |
| Length: | 15.5" |
| Weight: | 23.7 oz |