Tap Tap to Zoom
Unfortunately AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit was made to function as the best product for anyone in need of an outstanding choice. Designed utilizing some of the most useful accessible components and construction, these Rifle Scopes from the product experts at AIM Sports Inc can last you an exceptionally lengthy time. AIM Sports Inc has been devoted to supplying high end products for many years, and the AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit is the verification of that dedication to their client platform. Right here at Night-Optics, we make it our personalized task to make sure you depart with the perfect item for all of your expectations, and the AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit is amongst the countless products that we're very proud to provide our consumers. Because we will not bill for delivery on purchases of $49 or more, there may never be a significantly better time to pick the outstanding AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit. To have an impressive way to make sure you are using the services of some of the best that the industry is offering, choose the AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Kit.![]()
The AIM Sports Inc Mosin Nagant Optics Combo Tactical Scope Kit comes with all you need to assemble your M44 and get out there in the field. This mount kit manufactured by the experts at AIM Sports Inc comes with a 2-7x32 pistol/scout scope, an M44/Mosin Nagant scope mount, a recoil buttpad, 1" rings with weaver base and a heavy duty sling.
| Magnification: | 2X-7X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective: | 32MM |
| Eye Relief: | 8.5"-10.5" |
| Exit Pupil: | 16-4.6; MM |
| FOV (feet at 100 yds.): | 14-4.6 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | MATTE BLACK |
| Lens Coating: | BLUE |
| Length: | 10.5" |
| Weight: | 9 oz. |
| MOUNT: | Length - 6.5"Weight - 2.6 oz. |
| SLING: | Length - 20" Weight - 4.9" |