Tap Tap to Zoom
Unfortunately AIM Sports Inc Mauser K98 Optics Combo Kit is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're looking around for an amazing bargain on the AIM Sports Inc Mauser K98 Optics Combo Kit, then you have found yourself in the right place. These Rifle Scopes through the professional product professionals at AIM Sports Inc are fashioned working with dependable and reliable components, as a way to supply you with a product that is going to be effective for quite some time. For a very long time, AIM Sports Inc has been helping to make quality products, and the AIM Sports Inc Mauser K98 Optics Combo Kit is verification of their persistence for ensuring that you have the items you'll need to succeed in almost any situation. At Night-Optics, our job is to ensure that you depart along with the ideally suited item for your requirements, and the AIM Sports Inc Mauser K98 Optics Combo Kit is amongst the numerous items that we're enthusiastic to have the ability to offer our consumers. And furthermore, as we won't bill for delivery on purchases of $49 or over, there could not be a significantly better time to pick the outstanding AIM Sports Inc Mauser K98 Optics Combo Kit. For a great way to ensure you are utilizing some of the most useful products available, purchase the AIM Sports Inc Mauser K98 Optics Combo Kit.![]()
The AIM Sports Inc Mauser K98 Optics Combo Tactical Scope Kit has all you need to assemble and mount onto your Mauser K98, and get out there in the field. This mount kit manufactured by the experts at AIM Sports Inc comes with a 2-7x32 pistol/scout scope, a Mauser K98 weaver mount, and 1" rings with weaver base.
| Magnification: | 2X-7X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective: | 32MM |
| Eye Relief: | 8.5"-10.5" |
| Exit Pupil: | 16-4.6 |
| MMFOV (feet at 100 yds.): | 14-4.6 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | MATTE BLACK |
| Lens Coating: | BLUE |
| Length: | 10.5" |
| Weight: | 9 oz. |
| MOUNT Length: | 5.2" |
| Weight: | 2.7 oz. |