Tap Tap to Zoom
AIM Sports Inc Compact 3-9x40 Scope and Laser Combo w/ Rangefinder Reticle has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are seeking for an amazing price for the AIM Sports Inc Compact 3-9x40 Scope and Laser Combo w/ Rangefinder Reticle, then you have showed up at the right spot. Formulated utilizing some of the most strong and dependable substances available, these Rifle Scopes through AIM Sports Inc will present you with an item which will give you numerous years of dependability. AIM Sports Inc has been committed to supplying quality goods for countless years, and the AIM Sports Inc Compact 3-9x40 Scope and Laser Combo w/ Rangefinder Reticle is the proof of that persistence for their consumer platform. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure you leave with the ideal item to meet your needs, and the AIM Sports Inc Compact 3-9x40 Scope and Laser Combo w/ Rangefinder Reticle is one of the numerous items that we're excited to have the ability to offer our buyers. And because you will be given free of charge on shipping and delivery on transactions of $49 or higher, there has practically never been a more rewarding time to buy the remarkable AIM Sports Inc Compact 3-9x40 Scope and Laser Combo w/ Rangefinder Reticle. To have an amazing way to be certain that you're utilizing some of the best which the trade is offering, select the AIM Sports Inc Compact 3-9x40 Scope and Laser Combo w/ Rangefinder Reticle.![]()
The powerful AIM Sports Compact 3-9x40 Scope & Laser Combo w/ Rangefinder Reticle will help you dominate the field. This rifle scope by AIM Sports Inc is milled from one solid piece of aircraft grade aluminum body to withstand constant heavy recoil. The AIM Sports Compact 3-9x40 Scope/Laser Combo includes an adjustable Picatinny/Weaver mounting system and a red 5mW laser. The AIM Sports Inc Compact 3-9x40 Scope & Laser Combo w/ Sunshade is set to take on harsh environments.
| SCOPE: | |
| Magnification: | 3X-9X |
| Tube Diameter: | 30 MM |
| Objective: | 42 MM |
| Eye Relief: | 3" |
| Exit Pupil: | 14.4-4.7 MM |
| FOV (feet at 100 yds.): | 37.6 - 12.6 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | MATTE BLACK |
| Lens Coating: | GREEN |
| Battery: | CR2032 |
| Length: | 9.75" |
| Weight: | 21.5 oz |
| : | |
| RED LASER: | |
| Power/Wavelength: | 635/655NM Red Laser/5mW |
| Battery: | LR44 |
| Operating Temp: | 14F-113F |
| Range: | 500M |
| L: | 2.25" |
| W: | 2 oz |