Tap Tap to Zoom
AIM Sports Inc AK/Saiga Tactical Combo has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Meant to be regarded as a superb item for pretty much any individual, we are certain you will love the AIM Sports Inc AK/Saiga Tactical Combo . Manufactured using some of the most useful available components and construction, these Rifle Scopes through the product specialists at AIM Sports Inc can last an exceptionally long time. AIM Sports Inc has been committed to providing quality goods for many years, and the AIM Sports Inc AK/Saiga Tactical Combo is the proof of that dedication to their consumer platform. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you receive the perfect product for your preferences, and exhibiting the AIM Sports Inc AK/Saiga Tactical Combo is something that we're delighted to do. Because you won't be billed for shipping on orders of $49 or higher, there's never been a more suitable chance to discover the unbelievable AIM Sports Inc AK/Saiga Tactical Combo. To have an awesome solution to be certain that you're dealing with some of the very best that the trade offers, choose the AIM Sports Inc AK/Saiga Tactical Combo.![]()
The AIM Sports Inc AK/Saiga Tactical Combo pairs you with a powerful combo of laser accuracy and scope focus. This rifle scope by AIM Sports Inc is milled from one solid piece of aircraft grade aluminum body to withstand constant heavy recoil. The AIM Sports Inc AK/Saiga Scope & Laser Combo includes an adjustable Picatinny/Weaver mounting system and a red 5mW laser. The AIM Sports AK/Saiga Tactical Combo w/ Tri-rail is the ultimate in reliability and high-performance.
| SCOPE: | |
| Magnification: | 3X-9X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective: | 40 MM |
| Eye Relief: | 3.5" |
| Exit Pupil: | 13.3-4.4 MM |
| FOV (feet at 100 yds.): | 37.5-12.4 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | MATTE BLACK |
| Lens Coating: | BLUE |
| Length: | 10" |
| Weight: | 17.4 oz |
| : | |
| RED LASER: | |
| Power/Wavelength: | 635/655NM Red Laser/5mW |
| Battery: | LR44 |
| Operating Temp: | 14F-113F |
| Range: | 500M |
| Length: | 2.25" |
| Weight: | 2 oz |