Tap Tap to Zoom
AIM Sports 3-9X42 Dual Ill. Rubber Armored Scope/QRM has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be searching for an amazing deal for the AIM Sports 3-9X42 Dual Ill. Rubber Armored Scope/QRM, then you have arrived at the right spot. Established utilizing some of the most robust and long lasting resources around, these Rifle Scopes via AIM Sports Inc will provide you with something that will give you years of stability. AIM Sports Inc has been developing superior quality merchandise for a number of years, and the AIM Sports 3-9X42 Dual Ill. Rubber Armored Scope/QRM is their particular way of showing you just how much they care. Here at Night-Optics, we make it our personalized responsibility to make sure you leave with the most suitable product for all your needs, and the AIM Sports 3-9X42 Dual Ill. Rubber Armored Scope/QRM is amongst the numerous items which we are very proud to offer our clientele. And because you will get free of charge on shipping and delivery on orders of $49 and up, there's never been a more suitable moment to buy the remarkable AIM Sports 3-9X42 Dual Ill. Rubber Armored Scope/QRM. To have an awesome solution to verify that you are utilizing some of the best which the community has to offer, choose the AIM Sports 3-9X42 Dual Ill. Rubber Armored Scope/QRM.![]()
The AIM Sports 3-9X42 Dual Ill. Rubber Armored Scope/QRM is made to give you a great view of your target and to endure plenty of heavy recoil. This tough rifle scope is milled from a single piece of aircraft grade aluminum, for a one-piece body that is then purged and nitrogen charged for fogproofing, and sealed up with weather resistant seals. The AIM Sports 3-9x42 Dual-Illuminated Rubber Armored Compact Scope w/ Cut Sunshade gives you enhanced light transmission thanks to the green fused multi-coated lens system, as well as extra protection against lens scratching.
| Magnification: | 3X-9X |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Objective: | 42 mm |
| Eye Relief: | 3" |
| Exit Pupil: | 14.4 - 4.7 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 37.6 - 12.6 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | Rubber Coated |
| Lens Coating: | Green |
| Battery: | CR2032 |
| Length: | 9.75" |
| Weight: | 21.5 oz. |