Tap Tap to Zoom
AIM Sports 3-9X40 Rubber Armored P4 Sniper Rifle Scope has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The AIM Sports 3-9X40 Rubber Armored P4 Sniper Rifle Scope was made to function as the ideally suited item for anyone looking for a top quality selection. Manufactured utilizing some of the most useful available substances and engineering, these Rifle Scopes from the product professionals at AIM Sports Inc will last an exceptionally long time. AIM Sports Inc has been developing high-quality merchandise for a number of years, and the AIM Sports 3-9X40 Rubber Armored P4 Sniper Rifle Scope is their very own means of demonstrating how much they are concerned. At Night-Optics, our responsibility is to make sure you depart with the ideal product to meet your needs, and the AIM Sports 3-9X40 Rubber Armored P4 Sniper Rifle Scope is amongst the many products that we have been enthusiastic to have the capacity to provide our consumers. Since you will get free of charge on shipping on orders placed of $49 or higher, there's practically never been a better time to purchase the amazing AIM Sports 3-9X40 Rubber Armored P4 Sniper Rifle Scope. For a great way to make sure that you are working with some of the highest quality equipment, buy the AIM Sports 3-9X40 Rubber Armored P4 Sniper Rifle Scope.![]()
With a outer rubber coating that reduces noise, AIM Sports 3-9X40 Rubber Armored P4 Sniper Rifle Scope is ideal for hunters. This hunting scope is made to give you a great view of your target and to endure plenty of heavy recoil. This tough rifle scope is milled from a single piece of aircraft grade aluminum, for a one-piece body that is then purged and nitrogen charged for fogproofing, and sealed up with weather resistant seals. The AIM Sports 3-9x40mm Rubber Armored Rifle Scope gives you enhanced light transmission thanks to the green fused multi-coated lens system, as well as extra protection against lens scratching.
| Magnification: | 3X-9X |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Objective: | 40 mm |
| Eye Relief: | 2.2" - 2.8" |
| Exit Pupil: | 13.3 - 4.4 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 36.6 - 13.6 |
| M.O.A.: | 1/4 |
| Finish: | Rubber Coated |
| Lens Coating: | Green |
| Battery: | CR2032 |
| Length: | 12.5" |
| Weight: | 17.9 oz. |