Tap Tap to Zoom
AIM Sports 3-9X40 Dual Ill. Rubber Armored Scope w/ Rings has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The AIM Sports 3-9X40 Dual Ill. Rubber Armored Scope w/ Rings was developed in order to be the ideal product for anyone looking for a high quality choice. Designed utilizing some of the best attainable materials and design, these unique Rifle Scopes through the product experts at AIM Sports Inc will last an incredibly long time. AIM Sports Inc has been developing superior quality merchandise for a number of years, and the AIM Sports 3-9X40 Dual Ill. Rubber Armored Scope w/ Rings is their manner of demonstrating just how much they care. Right here at Night-Optics, our job is to make sure you depart with the ideal item for your needs, and the AIM Sports 3-9X40 Dual Ill. Rubber Armored Scope w/ Rings is amongst the numerous products that we are delighted to be able to provide our buyers. And furthermore, as we will not charge for shipment on orders of $49 or more, there may not be a better moment to buy the remarkable AIM Sports 3-9X40 Dual Ill. Rubber Armored Scope w/ Rings. For an impressive way to be certain that you're using the services of some of the best which the industry has to offer, purchase the AIM Sports 3-9X40 Dual Ill. Rubber Armored Scope w/ Rings.![]()
Made for the kind of silent handling that can make or break a hunt, the AIM Sports 3-9X40 Dual Ill. Rubber Armored Scope w/ Rings is made to give you a great view of your target and to endure plenty of heavy recoil. This tough rifle scope is milled from a single piece of aircraft grade aluminum, for a one-piece body that is then purged and nitrogen charged for fogproofing, and sealed up with weather resistant seals. The AIM Sports 3-9x40 Dual Illuminated Rubber Armored Rifle Scope gives you enhanced light transmission thanks to the green fused multi-coated lens system, as well as extra protection against lens scratching.
| Magnification: | 3X-9X |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Objective: | 40 mm |
| Eye Relief: | 3" |
| Exit Pupil: | 13.3 - 4.4 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 37.5 - 12.4 |
| M.O.A.: | 1/4 w/ BDC for .223 |
| Finish: | Rubber Coated |
| Lens Coating: | Green |
| Battery: | CR2032 |
| Length: | 8" |
| Weight: | 17.5 oz. |