Tap Tap to Zoom
AIM Sports 10-40X50 A.O.E. Dual Illuminated Rifle Scope w/ Rings has been discontinued by AIM Sports Inc and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Manufactured to be regarded as a very good product for almost anyone, we are sure you'll love the AIM Sports 10-40X50 A.O.E. Dual Illuminated Rifle Scope w/ Rings . Established utilizing some of the most heavy duty and long lasting materials around, these Rifle Scopes from AIM Sports Inc will present you with a product that gives you numerous years of stability. AIM Sports Inc has been generating high quality merchandise for a very long time, and the AIM Sports 10-40X50 A.O.E. Dual Illuminated Rifle Scope w/ Rings is their particular manner of revealing exactly how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our personalized task to ensure you leave with the best item for all of your expectations, and the AIM Sports 10-40X50 A.O.E. Dual Illuminated Rifle Scope w/ Rings is among the numerous products that we are proud to provide our clientele. And because you will not be billed for shipping on transactions of $49 or more, there has not ever been a more suitable time to discover the unbelievable AIM Sports 10-40X50 A.O.E. Dual Illuminated Rifle Scope w/ Rings. For a great way to make sure you are using some of the most useful solutions out there, buy the AIM Sports 10-40X50 A.O.E. Dual Illuminated Rifle Scope w/ Rings.![]()
The AIM Sports 10-40X50 A.O.E. Dual Illuminated Rifle Scope w/ Mil-Dot Reticle offers you terrific light transmission values thanks to its green fused multi-coated lenses. This rifle scope by AIM Sports Inc lets you switch between red or green illuminated reticles, with adjustable brightness level. The AIM Sports 10-40x50mm AOE Dual-Illuminated Rifle Scope features flip-up lens covers to protect the optics when not in use, and a one-piece aircraft grade aluminum body that's nitrogen charged with water resistant seals, making the scope fully fogproof and shockproof.
| Magnification: | 10X-40X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective: | 50 mm |
| Eye Relief: | 3.2" - 3.6" |
| Exit Pupil: | 5 - 1.25 mm |
| FOV (feet at 100 yds.): | 9.8 - 2.7 |
| M.O.A.: | 1/8 |
| Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Green |
| Battery: | CR2032 |
| Length: | 16.25" |
| Weight: | 27.5 oz. |